242 Ik breng dat alles in herinnering om te doen uitkomen, dat de bouw van het kampement niets te maken heeft met de quaestie van de defensie. Of men nu het centrum der defensie wil zoeken in West-Java of, gelijk in 1870 algemeen de opinie was, in Midden-Java, in ieder geYal heeft men in vredestijd ook in West-Java troepen noodig, en ook in 1870 meende men dat op de hoogvlakten van Bandoncj eene belangrijke troepenmacht moest gelegerd worden. Nu dus voor Midden- en Oost-Java behoorlijk voor logies voor de troepen gezorgd is, is alzoo de tijd aangebroken, dat men zijne zorg besteden ga aan de troepen, die in West-Java op ongezonde plaatsen gevestigd zijn. Maar er is eene zaak, die boven allen twijfel verheven moet zijn, voordat men den eersten post gaat voteeren voor een kampement, dat alles samjngenomen natuurlijk veel geld zal kosten: men moet zeker weten dat het werk noodig is. Br zijn in de laatste 15 jaren uitstekende kampementen gebouwd te BuitenzorgMagelang en Malangandere kampementen zijn be langrijk verbeterd. Men heeft op Java in eenigszins vroeger tijd uitstekende kazernen gebouwd te Banjoe Biroe en Kedong Kebo\ misschien zijn er nog andere plaatsen waar men zich in een goed logies voor den soldaat verheugen mag; en nu wensch ik den Minister te vragen of hij ons juist kan opgeven welk goed en gezond logies thans beschikbaar is, dan zullen wij daaruit kunnen afleiden wat er aan ontbreekt. Blijkt het dat inderdaad thans behoorlijke kazernes voor onze soldaten te kort komen, dan kan er zeker bij de Kamer geen bezwaar bestaan thans tot den bouw van het voorgestelde kampement te besluiten. De heer Van Dedem, Minister van Koloniën! Ik ben het geheel met den geachten afgevaardigde eens dat, afgescheiden van eenig defensieplanhet kampement in de Preanger noodig iszooals dit door het Indisch bestuur is voorgesteld, vóór dat nog het defensie plan was vastgesteld. De geachte afgevaardigde vraagt hoe het komt dat ruimte voor 2| bataljon logies ontbreekt. Zooals in bijlage T. der Memorie van

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 255