247 der Yeld- en Bergbatterijen op Java, die 7 batterijen onder zich heeft, tevens Plaatselijk Militair Commandant is (en dat zegt wat in Indië met zijne vele bepalingen, vele papieren) en tegelijkertijd korps commandant over twee batterijen, voor welk werk hij dus alleen staat met zijn Luitenaut-Adjudant (meestal een vrij jong officier). Alvorens van de bereden artillerie af te stappen, mogen wij, dunkt ons, hier de vraag herhalen of wij bij de Nederlandsche artillerie zijn achtergesteld. Volledigheidshalve zij hieraan toegevoegd, dat gaarne erkend wordt, dat de bereden artillerie in Indië met goede kanonnen is bewapend, maar kameraad, neem deze alinea wèl in Uw geheugen, want ge zult eene overeenkomstige niet meer aantreffen. Onbereden Artillerie. Weder slaan wij het officiersboekje op en zien dat de Nederlandsche vestingartillerie telt 43 compagnieën. De Indische vesting- en garnizoensartillerie telt 7 compagnieën vestingartillerie, 8 compagnieën artillerie der buitenbezittingen, of totaal 15 compagnieën, dus evenals bij de bereden artillerie eene ver houding van de Nederlandsche tot de Indische onbereden artillerie als31 Bij de Nederlandsche vestingartillerie tellen wij 1 Gleneraal-Majoor, Commandant der vestingartillerie, aan wien zijn toegevoegd: 1 Luitenant-Kolonel en 2 Kapiteins, en verder bij de staven van de 4 regimenten aan officieren (die dus niet direct bij de compagnieën zijn ingedeeld), 4 Kolonels, 2 Luitenant-Kolonels, 7 Majoors, 16 Kapiteins, 13 Luitenants of in totaal 1 Greneraal-Majoor, 14 Hoofdofficieren (onder wie 4 Kolonels) en 31 Subalterne officieren. En welk equivalent wordt in Indië aangetroffen? Antwoord: 1 Luitenant-Kolonel, 4 Majoors en 5 Luitenants-Adjuncten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 260