250 en waarnemen het a. b. c. voor een artillerist moet zijn. Hij moge in alles uitblinken, doch kan hij niet schieten, dan is hij geen waar artillerist. Waarvoor dient de artillerie anders dan om te schieten? Dat is niet een hoofdzaak, maar de hoofdzaak. Daarom moet alles draaien. En schieten en waarnemen is moeielijk en moet practisch geleerd worden. Een vergelijking met het schieten bij de infanterie gaat totaal mank. Het laatste is hoofdzakelijk het zuiver leeren viseeren naar het doel op het oogenblik dat gevuurd moet worden, het schieten bij de artil lerie daarentegen omvat het toepassen van meer of minder ingewik kelde regels, om door het aanbrengen van twee- en drievoudige correctiën het springpunt der projectielen ter gewilder plaatse te brengen. Bij U, Nederlandsche collega, dus eene inrichting met een Luitenant- Kolonel aan het hoofd, die jarenlange studie van het schieten maakte, en daarin bijgestaan wordt door andere knappe artilleristen (twee kapiteins en vier luitenants van het 1° Hegiment Vestingartil lerie). Bij ons niets van dat alles. Niet alleen dat het geheele wapen der Nederlandsche artillerie aan bedoelde school goed leert schieten, maar een kern van knappe artilleristen levert U al wat goed is aan schietregels, waarneming, afstandmeting, regeling van het vuur enz. Wij houden jaarlijks practische schietoefeningen met vuur, leiders, die ook self-made men zijn op het gebied van schieten of het van anderen leerden die dat waren, met veelal geleende schietregels, en laten wij het loven dat wij die oefeningen nog hebben, want wij kennen er daardoor althans nog iets van. Hadden wij gelijk, door aan het hoofd dezes te spreken van mis- d.eeling van de Indische Artillerie. Zelfs de Infanterie heeft hier tijdelijk een schietschool gehad, (die evenwel om bezuinigings-overwe- gingen reeds is bezweken); doch men stelle nimmer een infanterie- en een artillerieschietschool op dezelfde lijn. De eerste dient om meer in ballistische vraagstukken van het geweer door te dringen, om heldere denkbeelden omtrent de ballistiek van het geweer te

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 263