- 253 - En een dergelijke rekening geldt voor vele artikelen voor het leger. Onmiddellijk hierbij aansluitende, is het in de courantenberichten voorkomende, dat bezuinigingen ook op den artillerie-constructie winkel in Indië op til zijn. Van deze inrichting wordt wel eens gezegd dat er duur gewerkt wordt. Uit een Iiollandach oogpunt moge dit zoo schijnen, maar beste kameraad, gij Hollanders kunt zoo moeielijk over Indische prijzen oordeelen. Indië is een land waar alles duur is, en vraag eens hoeveel ge bij de particuliere industrie zoudt moeten betalen als het materieel van daar betrokken moest worden, vraag eens wat ge aan vrachten zoudt moeten betalen aan mailstoomers, indien al het materieel uit Neder land werd aangevoerd, vraag eens welke schade aan het land bij eene dergelijke regeling zoude berokkend worden, doordat er dan grootere voorraden noodig zouden zijn, dus meer bederf in het in dat opzicht sterk bedervende Indië. Dit is een factor, die bij dergelijke bezuinigingsmaatregel niet dadelijk zoude spreken, maar op den duur zoude het kunnen uitkomen dat de zuinigheid de wijsheid had bedrogen, 's Lands belang brengt zeer zeker mede om met het staren op oogenblikkelrjke cijfers ook de cijfers der toekomst niet uit het oog te verliezen. Een en ander laat zich moeielijk onder cijfers brengen, en althans wij zullen ons daaraan niet wagen, maar om u een denkbeeld te geven hoe duur alle industrie hier is, stippen wij slechts het volgende aan In Indië zijn huizen, dat zult ge wel bevroeden en in Indië is ook concurrentie, dat zult ge u eveneens kunnen denken. Weet ge Nederlandsche kameraad, wat een Indische collega aan huishuur betaalt? Een luitenant betaalt, particulier een huis hurende ƒ840. 'sjaars, een kapitein 1200.enz., en welke ruimte wordt hem daarvoor geboden? Niet meer dan 2, 3 a 4 kamers, behalve de galerijen (ruimten onder het verlengde dak). Ge ziet dus, dat het huizen zijn van ongeveer dezelfde capaciteit, waarvoor gij in Holland hoogstens 300 a 500 betaalt. Dit slechts als een bewijs hoe duur Indië is, daar waar het ambachtswerk betreft,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 266