254 Bewapening En thans, liet schaamrood wil ons maar niet van de kaken en wij hebben het al wat uitgesteld om er over te schrijven, de bewapening der vestingartillerie. Doch laat ons nog even het uitstel verlengen, door den oneigenlijken naam vestingartillerie toe te lichten. Yestingen zijn er niet in Indië (behalve Willem I, dat niet meer als zoodanig functionneerr) en daarom werd in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de zeer logische opmerking gemaakt, dat daar waar geen vestingen zijn, ook geen vestingartillerie noodig is. Edoch, de naam is foutief. Wij hebben hier geen vestingartillerie, het is alles garnizoensartilleiie. Die garnizoensartillerie, verdeeld over alle garnizoenen van den geheelen archipel, dan is bewapend met vuurmonden waarover ieder rechtgeaard artillerist moet blozen. Ik zal u niet alle kalibers en soorten opnoemen, waarvan sommige een type hebben dat twee eeuwen oud is, en dat in eeu tijd waariu de artillerie-wetenschap reuzenschreden maakte. De eenige verbete ring die er in de laatste jaren is gekomen, is het aanschaffen van achterlaad mortiertjes van 7.5cm.waarvan er blijkens het koloniaal verslag van 1893 eenige over onzen grooten archipel verspreid zijn. Ook zijn in den laatsten tijd eenige oude typen van vuurmonden afgeschaft, doch wij mogen toch niet onvermeld laten dat de Coe- hoorn mortieren (glad van 12cm en ouder constante elevatie!), die ge misschien nimmer zaagt, in bijna alle bewapeningen nog een belang rijke plaats innemen. Welk een genoegdoening voor wijlen den grooten Coehoorn, die ze een dikke twee eeuwen geleden uitvond. Als hoofd-artilleriebewapening van onze buitenposten (Atjeh uitge zonderd) fuugeeren, lach niet, o Nederlandsche collega, fungeeren, blijkens onzen Instructie-Inventaris, de gladde ijzeren kanonnen van 12cm, van 9cm en van 70m. Yoor licht espeditie-geschut fungeeren 8cm Berg (getrokken bronzen voorlaad kanonnetjes), 12cm Houwitser, glad (ook geen achterladers) en 7cm Br. Glad. Dan hebben wij nog als positiegeschut gladde 12cm en 9cm Br. en gladde houwitsers van 15om L en K., enfin in een woord, een glad rommeizoodje uit de oude doos (1). (1; Als curiositeit? mag hierbij niet onvermeld blijven dat er op verreweg demeeste

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 267