258 Maar mag de artillerie daarbij niet den wensch uiten, dat ook aan haar steeds de beste middelen worden gegeven om overal waar dat mogelijk is de infanterie te steunen? Zal daardoor niet vermin deren het bij het Indisch leger zoo dikwijls toegepaste „stormen", „stormen", zonder deugdelijke voorbereiding door artillerie, waarbij dan dikwijls zware verliezen worden geleden. De expeditie in Edi van 1890 is daar, om de werking van goede artillerie weder te boekstaven. En zoude ons artilleristen wan neer dat steeds het geval was, niet eene groote voldoening worden geschonken door steeds aan de infanterie de mogelijkheid te openen om vijandelijke werken te nemen zonder groote verliezen (1)? Is het niet hard voor ons artilleristen te weten welke kracht aan ons wapen zoude kunnen worden gegeven om onze kameraden te steunen en niet de middelen te bezitten, om aan die kracht volle uiting te geven Is het niet dubbel hard dat ons wapen daardoor niet altijd het juiste aandeel in den strijd wordt toegekend, dat ons wapen niet altijd die appreciatie ondervindt die het zoude kunnen en moeten ondervinden? Is het niet driedubbel hard, als men al het bovenstaande in aan merking neemt, dan nog te moeten hooren van „bezuinigings" plan nen op een wapen, misdeeld als het onze; dan nog meermalen te moeten hooren van het bevoorrechte wapen der artillerie? En dit laatste baseert zich meestal op het feit dat onder de laatste Legercom mandanten vele artilleristen waren. Het is zeker niet vleiend voor Hunne Excellenties met zulk een schoon en eervol verleden, dat ver ondersteld zou kunnen worden dat zij hun vroeger wapen onrecht matig zouden voortrekken. Integendeel zullen zij zeer zeker met de uiterste omzichtigheid gezorgd hebben dat zoo iets nimmer gezegd kan worden. BezuinigingenToekomst. Doch wenden wij den weemoedigen blik van den tegenwoordigen toestand van het bevoorrechtewapen der artillerie voor een oogen- blilv af en zien wij naar de toekomst. (1) Wat bovendien, wij toonden het boven reeds aan, in het direct geldelijk voor deel van het Rijk moet zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 271