263 wezigheid van geschut', zij het dan ook niet het nieuwste, terwijl bij den vijand meestal absentie daarvan aangenomen mag worden. Nimmer, al hadden zij geschut, kan daarvan een doorloopend gebruik worden verwacht, al was hot alleen maar om de moeielijkheid van aanvulling der meer gecompliceerde munitie. Glaan wij eens na, Nederlandsche collega, hoe hier de toestand is. De buitenbezittingen (tusschen twee haakjes gezegd ongeveer 45 maal grooter dan Nederland) zijn in verschillende groote onderdeelen gesplitst. Hierin vindt men de hoofdsteden en kleinere plaatsen, waarbij veelal militaire posten. Op de bastions daarvan staat dan ook eenig geschut van het bovenomschreven gehalte in batterij en hier en daar is licht expeditiegesehut opgelegd. Nemen wij een voorbeeld, bijv. de Wester-afdeeling van Borneo. Op het oog schatten wij deze residentie op de kaart zoo groot als viermaal Nederland. Deze residentie heeft ons nog wel eens het een en ander te doen gegeven op militair gebied en daar treffen wij nu aan, behalve Pontianak, 4, zegge vier posten, waarop enkele weinige gladde vuurmonden zijn opgesteld, dus per onderdeel bijna zoo groot als Nederland treft men aan een post met eenig glad geschut bewapend. Is dat weelde en wil men hierop nog bezuinigen Zeker het is te doen, bijv. door de behandeling van het geschut geheel aan de infanterie op te dragen, maar vervalt men dan weder niet in nog sterker mate in de contradictio in terminus om geschut te laten behandelen door niet-artilleristen, waarover wij reeds in een noot op een der vorige bladzijden spraken. Doch is zoo iets te rijmen met het gezonde begrip, dat een ieder op dezen aardbol zijn eigen werkkring moet hebben; zal zoo iets in werkelijkheid bezuinigen zijn, als men voor dat geschut toch bepaald infanteriepersoneel zoude moeten aanwijzen en zal dat geschut dan effectueeren wat het bij behandeling door artilleriepersoneel, bekend met inschieten enz., zal opleveren Doch neen, wij gelooven niet dat een dergelijke maatregel in nog meerdere mate zal toegepast worden dan nu reeds het geval is. Een andere bezuiniging zoude zijn het wegnemen van het geschut op de buitenbezittingen, doch hierbij dringen zich vragen op den

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 276