265 daarop inslapen?) dat dan op enkele posten niet dadelijk hulp zoude kunnen worden geboden en dus de verdediging met de aanwezige middelen moet volgehouden worden. En verdedigen tot het uiterste zoude moeten plaats hebben in een dergelijk geval, want waar blijft ons prestige als Koloniale mogendheid als zelfs een onzer permanente versterkingen in handen van opstandelingen viel? Moeten dus de weermiddelen daar niet in goeden staat zijn Ver geten wij niet. dat in de hedendaagsche artillerie eene ontzettende verdedigende kracht schuilt, (een snelvuurkanon van klein kaliber, bediend door 3 a 4 artilleristen, heeft bijv. ongeveer dezelfde vuur- uitwerking op ongedekte doelen als een heel bataillon infanterie, be wapend met Beaumontgeweren). Waarom dan een dergelijk goedkoop middel niet toegepast niet alleen, maar waarom er zelfs aan gedacht het bestaande te verminderen Hadden onze voorvaderen, die op de buitenposten geschut over eenkomstig de eischen van hun tijd plaatsten, het dan zoo glad mis? Zij ontwierpen eene geschutbewapening ook om de weinige Europeanen, die toenmaals op de buitenbezittingen aanwezig waren, naar behooren te beschermen; en hun nageslacht zal, nu er meer Europeanen en meer belangen te beschermen zijn, die geschutbewape ning intrekken, in stede van die te verbeteren en eenigszins met den tijd te doen medegaau. En ook het wegnemen van licht expeditiegeschut van de buitenbezittingen zoude noodlottige en andere dan bezuinigende gevolgen kunnen hebben. Men kan zich voorstellen dat, wanneer op de buitenbezittingen een kleine macht uitrukt om een kleinen opstand te dempen, door de opstandelingen meer weerstand wordt geboden dan verwacht werd. Is artillerie aanwezig, dan zal die weerstand wellicht te breken zijn en de zaak is in de kiem gesmoord. Bereikt men door de afwezigheid van expeditionnaire artillerie niet het doel, dan is een grootere expeditie van Java noodig. „Bezuiniging" is in een dergelijk (geval iets anders. Eindelijk zal het toch ook niet aangaan van de tos^plaatsen der buitenbezittingen de artillerie weg te nemen, waardoor ieder houten

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 278