273 over het algemeen zullen zij het zoo kunnen regelen, dat zij alleen vóór den aanvang of na afloop van den dienst even aan de wacht behoeven te zijn. Daardoor zou het groote voordeel ontstaan, dat de beheerder met een gerust hart met vrouw en kroost zou kunnen uitgaan, zonder de compagniesgelden in den zak te steken of zonder dat hij, terwijl hij toch voor zijn genoegen uit is, voortdurend aan dat geld moet denken en vreest dat hij bij thuiskomst bestolen zal blijken te zijn. Menige compagniescommandant heeft mij verzekerd dat hij niet met zijn vrouw naar de Concordia durfde te gaan, zonder zijn geheele hebben en houden in zijn zak medetenemen. Hij zou dan of zijn vrouw moeten te huis laten of voortdurend in angst zitten van bestolen te zullen worden en hij wist zeer goed dat, mocht dat laatste gebeuren, hij het geheele bedrag tot den laatsten cent zou moeten terugbetalen. Ik weet niet of er gevallen bekend zijn, dat de gestolen compa gniesgelden niet door den beheerder, maar door het Gouvernement zijn vergoed. Ik kan mij haast zoo'n geval niet voorstellen. Men verzuimt zoo licht een klein maatregeltje van voorzorg. Men ziet, het middel is eenvoudig toetepassen, maar het kost geld. Toch niet zooveel, dunkt mij, dat het Gouvernement daarom mag verzuimen, om zooveel personen, die door datzelfde Gouvernement met het beheer en de verantwoordelijkheid van gelden worden belast, voortdurend in angst te doen verkeeren. Per beheerder bedragen de kosten (volgens prijslijst): Voor de ijzeren beugels en het vastzetten heb ik niets in rekening gebracht omdat dat, dunkt mij, wel uit de toegestane sommen voor het gewoon onderhoud zal kunnen bestreden worden, vooral omdat de kosten daarvan over zooveel garnizoenen worden verdeeld. Voor zoover ik dat uit de Algemeene Order N°. 21 van 1893 heb kunnen berekenen, zouden er 200 geldkisten noodig zijn, zoodat de geheele voorziening f 9054,zou kosten. Een geldkist van f 5000. Een hangslot kunst N° 2 36.35. n 8.92. Totaal f 45.27. Dl. I, 1894. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 286