284 Iets verder zegt het: dat het noodzakelijk is, dat elk troepen officier der infanterie geheel op de hoogte zij van de algemeene regels, die gege ven worden in de artillerie- en cavalerieregimenten," en nog iets verder heet het: „dat het noodzakelijk is, dat in het infanteriereglement worde gewezen op het gebruik van de andere wapens in vereeniging met het hoofdwapen, omdat dit bijna nimmer alleen vecht. Een bevelhebber, zonder deugdelijke begrippen omtrent een en ander, is betrekkelijk hulpeloos." Uit den aard der zaak behoort zich het voorschrift hier te beperken en alleen kortelijk aan te geven, welke taak elk wapen in het gevecht kan ten deel vallen en hoedanig het 't best gebruikt wordt om die taak te vervullen. Gaan wij thans na, wat de vier bovengenoemde voorschriften aan gaande de verschillende wapens geven en beginnen wij daartoe met A. de artillerie. Het Oostenrijksche voorschrift geeft betrekkelijk dit wapen het minst van de vier. Het zegt eerstensdat aan de artillerie de mo gelijkheid en de tijd moeten gegeven worden om den infanterieaan- val voldoende voor te bereiden, die, zonder dat de overmacht in het vuur verkregen is, geen kans van slagen heeft. Yerder zegt het: dat het vuurgevecht nog voornamelijk de zaak van de artillerie is. Dan nog dat de artillerie minstens met een gedeelte tot de korte gevechtsafstanden moet oprukken om den tegenstander door vuur te kunnen schokkendat na gelukten storm de artillerie wederom met een gedeelte, zonder daartoe bevel af te wachten, naar voren moet ruk ken, deels om door haar vuur mede te werken tot de vervolging, deels om een eventueelen tegenaanval te helpen afslaan. Bij de verdediging moet de artillerie öf dadelijk in haar geheel in de linie gebracht worden, of moet een gedeelte worden terugge houden, totdat de vijandelijke aanvalsrichting bekend is. Het Fransche voorschrift begint met te zeggen, dat de artillerie van de voorhoede medewerkt om de vijandelijke voorposten terug te drijven en den vijand te dwingen zijne krachten te toonen, waar toe zij desnoods door de artillerie van het gros wordt ondersteund. Verder neemt de artillerie den strijd aan met de vijandelijke ar tillerie en bereidt zij den aanval voor. Later rukt een gedeelte met

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 297