286 Het Russische voorschrift begint met „de verdeeling en de opstel ling der artillerie in de gevechtsorde." Het zegt daarvan, dat bp de verdeeling der artillerie een deel bij de algemeene reserve en een ander deel bij de vechtende troepen komt. Bestaat het detachement artillerie uit slechts één batterij (8 stukken) of minder, dan is het beter het niet te verdeelen, doch het in zijn geheel bij de vechtende troepen in te deelen. Voor de vuuruitwerkiDg is het goed om de strijdende artillerie gesloten te doen optreden en haar niet te verspreiden. De artillerie kan over de geheele slaglinie opgesteld worden; de infanterie maakt steeds plaats voor haar; zij moet de in hare nabijheid staande artillerie uit haar zelf dekken. Dikwijls kan het ncodig zijn, de artillerie als een geheel op zich zelf staande groep in het gevecht te doen optreden zij krijgt dan zoo noodig eene afzonderlijke dekking. In het hoofdstuk „over de algemeene plichten der aanvoerders" wordt van den artilleriecommandant gezegd, dat hij over de batterijen beschikt in den geest der bevelen van den detachementscommandant. Komt de geheele artillerie in één stelling, dan bevindt hij zich in die stelling en leidt hij hare werkzaamheid. Anders houdt hij zich op bij het voornaamste deel der artillerie of bij den detachements commandant, al naar gelang der van dezen ontvangen bevelen. Hij leidt het vuur uit een artilleristisch oogpunt en mag de tactische bevelen van de commandanten der troepen, bij welke artillerie is ingedeeld, niet veranderen. Hij zorgt voor het herstellen der gevechtsvaardigheid, als enkele gedeelten buiten gevecht gesteld zijn en voor de richtige munitie aanvulling. Vormt de artillerie een groep, dan staat ook de dekking onder bevel van den artilleriecommandant, die in alles handelt naar de bevelen van den bevelhebber en in verband met de nevenstaande troepen. De commandant van eene aan infanterie toegevoegde artillerie- afdeeling is ondergeschikt aan den commandant van die infanterie. Van dezen krijgt hij bevel aangaande de te beschieten doelen. Hij mag slechts op bevel van stelling verwisselen, doch zulk een bevel uitlokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 299