20 "We hebben met voordacht in bovenstaande tabel in de eerste rubriek het bedrag der pensioenen voor de verschillende rangen ver meld, omdat de vergelijking van die jaargelden met de nieuwe ver lofstraktementen tot merkwaardige gevolgtrekkingen leidt. Naar het voorkomt, moet er in het vaststellen van de verschillen tusschen die twee soorten inkomsten eene leidende gedachte bestaan, welke in de bedragen voor eiken rang behoort te worden teruggevonden. Een ieder zal bij eenig nadenken toegeven, dat die leidende ge dachte daarin moet bestaan, dat een verlofganger meer noodig heeft dan een gepensionneerde. In de eerste plaats is de officier, die met verlof is, nog in actieven dienst, kan hij ieder oogenblik opgeroepen worden, om naar Indië terug te keeren en behoort hij zich zijn verloftijd ten nutte te maken om zooveel mogelijk te zien, te lezen en te bestudeeren, wat hem in zijn nog volgenden diensttijd meer berekend voor zijn taak kan maken. Yordert dat alles uitgaven, die een gepensionneerde gevoegelijk kunnen bespaard blijven, van algemeene bekendheid is het verder, dat naarmate een verblijf in Nederland korter duurt, het over een zeker tijdsverloop noodige traktement grooter wordt. Niemand die met verlof in Europa is geweest, zal de juistheid van deze stelling ont kennen, niemand die niet zal moeten toegeven, dat de officier die met één jaar naar Holland gaat veel meer dan de helft noodig heeft van hetgeen hij behoeft, die voor twee jaren repatrieert. Hoe dit alles echter voor de hand ligt, eene vergelijking van het bedrag der pensioenen en der nieuwe verlofstraktementen doet ons zien, dat niet alleen die, maar elke andere leidende gedachte bij de vaststelling van de verlofsinkomsten heeft ontbroken. Generaal-officie- ren, tijdelijk in patria vertoevende, krijgen minder dan wanneer zij ge- pensionneerd zijn, kolonels daarentegen evenveel. Luitenant-kolonels schijnen gedurende hun verlof wel wat te kunnen missen, de majoors, kapiteins en luitenants daarentegen hebben blijkbaar een bijslag noodig. Op welke overwegingen die vreemde schommelingen zijn gebaseerd, is ons een raadsel, vooral nu op de meest onverklaarbare wijze drie geheel met elkander in strijd zijnde beginselen op de verlofstrakte menten zijn toegepast. Voor het naast denken we, dat de oude verlofstraktementen voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 29