288 het gebruik van de artillerie door den commandant van het geheel omschrijven, het Russische veel nauwkeuriger het „gebruik" van dit wapen in het algemeen doet uitkomen en volledig de verhouding tusschen artillerie- en infanteriecommandanten bepaalt. Wat behooren wij nu van deze gevechtsvoorschriften voor het Indische voorschrift over te nemen? Allereerst wel de omschrijving van de „taak" der artillerie, daar alleen een helder begrip dienaangaande den infanterieofficier de ge schiktheid kan geven om dat wapen als onderdeel van zijn troep te ge bruiken, in stede van het te misbruiken of ongebruikt te laten, zooals zoo dikwijls geschiedt. Het Fransche voorbeeld is echter nog onvolledig. Yroeger vond ik in een militair tijdschrift de volgende omschrijving van de taak der artillerie, die mij in alle opzichten juist voorkomt. Die taak werd daar namelijk als volgt opgegeven le. het bevechten der vijandelijke artillerie tot inleiding van het gevecht der voorhoede en der hoofdmacht, en tot dekking van den opmarsch der infanterie, 2e. het vormen van de steunpunten der geyechtslinie, 3e. het beschermen der flanken, 4e. het breken van het weerstandsvermogen of de aanvalskracht des vijands, 5e. het voor de infanterie vergemakkelijken van de vermeestering of de verdediging van terreindeelen en terreinafscheidingen, 6e. het voorbereiden van de doorbraak der vijandelijke stelling en het medewerken bij den stormaanval, 7e. het, onder gunstige omstandigheden, geheel alleen bewerken van de doorbraak, 8e. het vasthouden van veroverde terrein gedeelten, 9e. het vervolgen van den terugtrekkenden vijand door vuur, 10e. het medewerken aan het afslaan van den stormaanval, lle. het dekken, uit opnamestellingen, van den terugtocht van de voorste troepen, het gros en de achterhoede. Om die taak naar behooren te kunnen vervullen, moeten de artilleriecommandanten in staat gesteld worden om elk voor hun onderdeel aan zekere eischen te kunnen voldoen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 301