290 werkzaam is ia de richting waarin de aanvoerder dit verlangt. De bevelhebber kan hem in zijne onmiddellijke nabijheid houden, belasten met het verkennen van artilleriestellingen enz. en kan hem ook met de persoonlijke leiding belasten van de geheele vereenigd optredende artillerie, of met die van een gedeelte daarvan, of met de controle op de leiding van den ar tiller iestrij d van het geheel. In de tweede plaats de plichten der commandanten van zelfstandig optredende of aan infanterieafdeelingen toegevoegde detachementen artillerie. Deze staan steeds onder twee chefs, n.l. den commandant van het geheel of van den troep waaraan zij toegevoegd zijn, en den com mandant der geheele artillerie. Alleen voor het geval de commandant van de geheele artillerie in per soon eene artillerieafdeeling commandeert, vervalt deze tusschenpersoon. Is het nu voor de artilleriecommandanten mogelijk om beide heeren tegelijk te dienen? Het antwoord hierop is bevestigend, mits zich de infanterieaan- voerder alleen bepale tot de tactische de artilleriecommandant zich alleen bemoeie met de technische maatregelen, en men als vaste regel aanneemt, dat bij tegenstrijdigheid van belangen, de tactische den doorslag geven. Op dezen grondslag steunende, zullen zich de infanterie- en de artilleriecommandanten altijd kunnen verstaan, ook als deze laatsten zonder tusschenkomst van hoogere chefs aan kleine afdeelingen, en somtijds aan in rang met hen gelijke aanvoerders worden toegevoegd, en voornamelijk zal dit het geval zijn als de infanterist goed op de hoogte is van wat den artillerist toekomt. De commandant van eene artillerieafdeeling is tactisch geheel onder geschikt aan den commandant van de troepenafdeeling waaraan zij is toegevoegd, en verplicht om met al de middelen, waarover hij beschik ken kan, diens bevelen uit te voeren. Deze bevelen moeten gegeven worden met inachtname van de vroeger genoemde artilleristische eischen. Graan wij in 't kort na wat deze omvatten. a. Het bezetten van goede artilleriestellingen. Deze nu moeten voldoen aan de volgende eischen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 303