neemt de voorbereidende maatregelen voor de verschillende werk- zaamheden en leidt die zelf. De commandant van een zelfstandig werkend deel der genietroepen is verantwoordelijk voor de uitvoering der hem opgedragen werk- zaamheden Hij regelt de verdeeling van zijn personeel naar de benoetten dier werkzaamheden. Hij zorgt voor den aanleg van wegverbindingen in de stelling, neemt de technische maatregelen voor den storm, zoowel met het oog op te overwinnen hindernissen, als met het oog op de versterking der vijandelijke stelling, als deze genomen is. Hij gaat na of mijnen aangelegd zijn, en of er voorraden aan werk tuigen enz. in de genomen stelling aanwezig zijn. Hij neemt bij den terugtocht de noodige maatregelen voor het oprui- men en daarstellen van hindernissen. Hij zorgt, dat de aan hem afge stane genietroepen, nadat zij hun taak volbracht hebben, weer op de verzamelplaats terugkeeren. Thans overgaande tot de beschouwingen betrekkelijk het voren staande, komt het gewenscht voor, allereerst de „taak" der genie troepen in het gevecht te omschrijven. Dle taak nu is in den uitgebreidsten zin van het woord, het ver richten van al de werkzaamheden, die er toe kunnen bijdragen om le. de strijdende troepen langs een gemakkelijken weg tot hun tegenstanders te brengen, 2e. hun de gelegenheid te geven, een zoo goed mogelijk gebruik van de vuurwapenen te maken, 3e. hen zooveel mogelijk tegen de uitwerking van het vijandelijk vuur te beschermen, 4®. de nadering van den tegenstander zoo lastig mogelijk te maken, 5 terreingedeelten, die zich daartoe eigenen, in te richten tot hardnekkige verdediging, 6®. genomen versterkingen of stellingen geschikt te maken voor eigen gebruik. Die werkzaamheden zijn veelomvattend; er behoort o. m. toe: het maken of vermelen van overgangen voor infanterie en artillerie, het verbeteren, daarstellen of onbruikbaar maken van communication, het opruimen of daarstellen van hindernissen, het omwerken van terrein- 300

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 313