302 troepen voor die werken kunnen ontberen, en ze ook in dit opzicht op eigen beenen kunnen staan. Aan dezen eisch moge voor militielegers niet genoegzaam kunnen worden voldaan, voor een staand leger als het Indische kan dit wel. De Indische infanterie en artillerie moeten de technische troepen als adviseurs in het gevecht kunnen ontberen! Vervalt dus dit adviseerend gedeelte van hun taak, waaraan het Russische voorschrift zoo veel hecht, dan blijven de genietroepen en burgerwerklieden beschikbaar voor het doen van al de overige werkzaamheden 1®. waarvoor technische kennis vereischt wordt en die aan combat tanten niet wel kunnen geleerd worden; 2®. die, waarvoor infanterie en artillerie uit gebrek aan gereedschap of personeel onmachtig zijn, 3®. die, waarvoor men geen combattanten missen kan. Uit den aard der zaak moet getracht worden de sub 2 genoemde werkzaamheden tot een zoo gering mogelijk aantal terug te brengen. Onvoorwaardelijk moeten infanterie en artillerie ten minste hare eigen dekkingen, de laatste bovendien haar eigen eenvoudige over gangen kunnen maken. Wenschelijk is het, dat beide haar eigen schootsveld kunnen vrijmaken. De weinige technische kennis, die daarvoor gevorderd wordt, moet elk officier en onderofficier dier wapens bezitten. Maar zelfs al zorgen infanterie en artillerie voor deze „eenvoudige" werkzaamheden, dan blijft er in onze Indische terreinen nog zeer veel voor de genietroepen zelf te doen over; men denke slechts aan de „niet eenvoudige" overgangen, de moeilijke opruimingen, de commu- nicatiën, de opruiming van hindernissen voor den stormaanval, en de versterking van terreinvoorwerpen in eerste en tweede linie! Gelukkig dat men dikwijls vele dezer werkzaamheden door niet- militairen, onder toezicht van personeel der genietroepen, kan laten verrichten Het opzichtvoerend personeel over de burgerwerklieden, die het minder gevaarlijke werk zullen verrichten, moet dan al dadelijk van de genietroepen worden afgenomen. De rest blijft dan beschikbaar voor het gevaarlijke werk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 315