805 de omschrijving van de „taak" der genietroepen, in den geest als wij hiervoren zagen. Verder kan men de verplichtingen van den com mandant van het geheel en van onderdeden dier troepen omschrijven op de wijze als zulks in het Russische voorschrift gedaan is. Einde lijk kan men regels geven voor de verdeeling der genietroepen over het werk (al ware het slechts in den geest van het voorafge gane), en voor de volgorde der werkzaamheden. Over die volgorde werd te voren reeds met een enkel woord gesprokenhet minder gewichtige laten liggen voor het meer ge wichtige, is de grondregel voor de bepaling van die volgorde in het algemeen; werken van het gemakkelijke in het moeilijke is de grondregel voor de volgorde bij elk werk in het bijzonder. Eerst zorgen voor alles wat de eigen kracht verhoogt, dan voor alles wat de kracht des vijands vermindert; eerst zorgen dat men zich zelf vrij bewegen kan, dan pas denken aan datgene, wat de beweging des vijands kan hinderen; eerst zorgen voor dekking tegen geweerkogels en scherven, dan tegen granaten en granaatkartetsenDe dekking voltooid, vóór men aan de hindernis gaat werkenliever dekkingen in het voorterrein verwijderd, dan randjoes geplant; eerst de voorste linie in orde gemaakt, dan aan de tweede begonnen, enz. enz., altemaal regels die steeds goed zijn, en in een gevechts voorschrift kunnen worden nedergelegd En hiermede besluiten wij de beschouwingen over het gebruik der hulpwapens, om in een volgend hoofdstuk eenige beschouwingen te geven over de verdeeling der strijdende troepen voor het gevecht. J. J. B. Fanoy.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 318