23 Artikel 14 voorbijgaande, rest ons thans nog eene korte bespreking van de slotbepaling, die den volgenden inhoud heeft: „Dit besluit treedt in werking op den dag der afkondiging in „Nederlandsch-Indië. „Het is niet van toepassing op de vóór die afkondiging verleende „verloven naar Europa, noch op de verlenging daarvan. Deze blijven „beheerscht door de bepalingen betreffende de verloven Daar Europa, „die tijdens de afkondiging van dit besluit van kracht waren. „Overigens vervallen die bepalingen, voor zooveel de officiereu „betreft, bij de afkondiging van dit besluit." De tweede alinea van de slotbepaling klinkt nog al naïef, het spreekt toch, dunkt ons, van zelve dat het besluit geen terugwerkende kracht heeft. De laatste alinea is al erg genoeg en zeker voor een groot deel oorzaak, dat de nieuwe voorschriften over het geheel genomen, inet weinig geestdrift zijn begroet. Wil men bij het afkondigen van bepalingen als deze, die de gewichtig ste belangen van het officierskorps van zoo nabij raken, geheel en al bil lijk blijven, dan moet men voorschrijven, dat deze geldend zijn voor de personen, die na de afkondiging van het besluit als officier in 't In disch leger worden opgenomen en voorts aan de reeds onder het oude reglement gediend hebbende officieren de keuze van de oude of de nieuwe bepalingen laten. Had men zoo ver niet willen gaan, dan zou het toch zeer zeker ge boden zijn geweest om hen, die bij de afkondiging van Staatsblad 237 van 1893 reeds recht op een verlof wegens twaalf of vijftien jaren onafge broken dienst hadden verkregen, maar daarvan nog geen gebruik hadden gemaakt, in de gelegenheid te stellen om overeenkomstig de thans opgeheven bepalingen voor den tijd van twee jaren naar Europa te gaan. Door de zaak te regelen op de wijze als in de slotbepaling van laatstgenoemd Staatsblad is geschied, is met de belangen van het officierskorps te cavalièrement omgesprongen en zijn, tot schade van den indruk van het overigens veel goeds bevattende nieuwe reglement eenmaal verkregen rechten op een niet te verantwoorden manier weggecijferd. Een hoofdofficier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 32