819 Gedurende de rust deed gebrek aan drinkwater zich uitermate gevoelenwel was er een put, die goed water gaf, op 20 M. van het verhoogd schilderhuis, doch door zijne groote diepte eischte het waterscheppen te veel tijd. Nauwelijks was de terugtocht begonnen, of de vijand nam weder bezit van de versterking, het peloton cavalerie bleef echter in stel ling, totdat de infanterie de vlakte verlaten en een voorsprong ge nomen had, om den vijand te beletten de colonne te achtervolgen. De vijand gaf zich niet bloot. Na de vlakte verlaten te hebben, werd de afstand tot de achter hoedecompagnie verkleind, en maakte de cavalerie de achterhoede mede uit. Aan den N.O. hoek van Tjadé Kedjoeroean teruggekomen, werd de vlakte overgestoken naar den bekenden hoogen aardrand. Hevig bestookte de vijand de colonne met zijn vuur, waardoor van de cavalerie een cavalerist en vijf paarden gewond werden, waarvan er twee niet meer konden volgen en afgemaakt moesten worden, terwijl twee cavaleristen hun paard aan de hand moesten leiden. Alhoewel de vijand, nadat het 14de Bataljon zich bij de colonne gevoegd had, deze achtervolgde, durfde hij echter niet opdringen. Het peloton cavalerie zag de Atjehers, verspreid, van boom tot boom loopen, waardoor het vuur weinig treffers meer veroorzaakte. Zoo werd het vijandelijke Tjoet bereikt, dat echter niet verkend behoefde te worden, daar het gedurende den opmarsch door een peloton infanterie bezet was. Nadat de infanterie deze versterking was voorbijgetrokken, bleef de cavalerie er nog een oogenbiik voor halt houden, om den vijand haar zoo laat mogelijk in bezit te geven, waardoor de lange infanteriecolonne op den Blang-Pandjang en op de vlakte voor Pakan Kroeng Tjoet minder aan zijn vuur zou blootstaan. Langzaam trok de cavalerie langs den Blang-Pandjang naar Pa- kan Kroeng Tjoet terug, waar een lange rust gehouden werd, waarna in stap naar Kota-Radja werd teruggekeerd, waar zij om 8 uur n. m. aankwam en alwaar den paarden de zoo welverdiende rust en het zoo wel verdiende voeder wachtten. Geen patroon was verschoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 332