325 Deze cijfers geven te denken aan hen, die nog altijd wenschen tegen te houden, dat de infanterist, zoo officier als soldaat, geen mindere bezoldiging erlangt dan zijn strijdmakker bij de overige wa pens en diensten van het leger. Wijders pleiten de Heerea Hoogeboom en Pop voor het bereden maken van alle kapiteins der infanterie, of juister gezegd van alle com pagniescommandanten der infanterie, zooals dit in het Duitsche, Oosten- rijksche, Fransche en gedeeltelijk ook in het Italiaansche leger reeds het geval js 5 een dringende noodzakelijkheid, naar hun zeggen, voor ka piteins, die een compagnie zullen hebben aan te voeren in terreinen, die door hun eigenaardigen vorm en bijzondere gesteldheid aanleiding geven tot groepeering der gevechtskracht over een breed front. Aangezien nu de compagniescommandant bij het Indisch leger in den regel weinig meer dan 125 soldaten tegenover den vijand brengt, en de aard van het Indisch terrein des oorlogs gemeenlijk dwingt, om slechts een smal front in te nemen, komen de argumenten, aan gevoerd om de hier bedoelde officieren te doen bereden zijn, ons minder toepasselijk voor op de kapiteins der infanterie van het Indisch leger. Zeer der kennisneming waard is in het hier besproken boek het Hoofdstuk „Eischen, waaraan organisatiën, wapening, alsmede klee ding en uitrusting" moeten voldoen. Yan het artikel kleeding wordt o. m. gezegd, dat men in de toe komstige oorlogen heel wat nadeel zal ondervinden van „schelle kleuren, blinkende monteeringstukken en rammelende voorwerpen en dat het totaal gewicht der belasting van den infanterist, de 25 KG. slechts noode zal mogen overschrijden. Om den soldaat in elk geval een voldoend aantal patronen aan het lichaam mede te geven, zal men dus van alle eenigszins te ont beren voorwerpen Van uitrusting afstand hebben te doen. Dat het klein kaliber geweer de patroon zooveel lichter heeft ge maakt, komt slechts in zoover de belasting van den soldaat ten goe de, dat bij een zelfde gewicht hij nu zoo veel meer munitie bij zich omdraagt. De nieuwe leercursus, dien wij hier bespreken, deelt hieromtrent belangrijke cijfers mede. Zoo is het gewicht van 94 patronen voor het geweer Beaumont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 338