HET WESTELIJKE BEKKEN DER MIDDELLANDSCHE ZEE. De wisselingen in de Europeesche politiek der laatste jaren zijn legio; men ziet nu eens deze Mogendheid, dan weder die den boven toon voeren en het machtwoord uitgaan soms van Weenen, dan weder van Parijs of Berlijn. Doch wat de heerschappij ter zee betreft, is het tot nu toe steeds aan Engeland gelukt haar onbetwist te voeren, dank zij zijne geïsoleerde ligging, machtige vloot, uitgebreide en rijke koloniën, en het bezit van sterk verschanste étapeplaatsen op den zeeweg daarheen. Tot nu toe; want hoewel nog verre de meerdere, in alles wat het zeewezen betreft, boven zijne naburen, zoo is het toch langza merhand ook aan andere Mogendheden gelukt, naast Groot-Brittannië een belangrijke plaats op koloniaal gebied in te nemen. Het is niet de bedoeling een schets te geven van de mogelijk heid en de gevolgen van eene botsing tusschen Rusland en Engeland in het hart van Azië, zoomin van een strijd met de Yereenigde Staten van Noord-Amerika om het bezit van Canada enz., doch om aan te toonen, hoe het politiek overwicht in de Middellandsche Zee, met name in het Wbstelijk bekken, zich in de laatste jaren zeer in Engelands nadeel heeft gewijzigd. In de „Allgemeine Militar Zeitung'' jaargang 1892, komt over dit onderwerp een uitmuntend bewerkte studie voor, en daar het ook voor ons van zooveel beteekenis is, welke mogendheid in de Mid dellandsche Zee heerschappij voert, zoo hebben wij vermeend, den lezers van dit Tijdschrift een dienst te doen met het geven van een uittreksel van het voornaamste, wat in dat zeer uitgebreid artikel voorkomt. Sommige beschouwingen van den Duitschen schrijver en enkele wenken aan andere Mogendheden, die, als zij opgevolgd werden, nu

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 342