331 verwisseld worden voor de Canarische eilanden, Engeland moet op een of andere wijze Madera en de Kaap Yerdische eilanden van Portu gal zien te verkrijgen en in ruil voor het verlaten van Egypte zich het protectoraat van Madagaskar verzekeren. „Op die wijze", vervolgt hij, „zouden wij ons buiten Europeesche verwikkelingen kunnen houden". Hiertegen worden natuurlijk verschillende bezwaren aangevoerd, zooals de geheel veranderde staatkundige toestand in Zuid-Europa, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat er eene combinatie tegen Enge land kan worden gevormd en sterke vloten, tusschen de zuilen van Herkules door, de Engelschen op verschillende plaatsen tegelijk kunnen bedreigen. De machtige binnenzee, die drie werelddeelen bespoelt, en van af de grijze oudheid het tooneel is geweest van groote worstelingen van verschillende volkeren en van stoute ondernemingen, is in den nieuweren tijd, sedert de doorgraving van het Suezkanaal, in hare beteekenis belangrijk toegenomen. Door de tweede poort, die tot de wereldzee toegang geeft, verbindt zij het Europeesche moederland met zijn verre koloniën, en nemen oorlogsschepen en de handelsvloot der wereld hun weg; dit alleen zou reeds voldoende zijn, om de militaire en politieke beteekenis na te gaan van het „Mare Nostrum" der Romeinen. Maar er zijn andere vragen, die wellicht nog belangrijker zijn, n. 1. de Oostersche quaestie, waaraan zich in den laatsten tijd een Westersche, die van Marokko, heeft vastgeknoopt, en daar het Wes telijk bekken der Middellandsche Zee ons de meest ingrijpende ver anderingen doet zien, die in de laatste tien jaren hebben plaats gegrepen, zoo zullen wij dat zeegebied, met zijne toegangen en omringende rijken, het eerst onderhanden nemen. Misschien gunt de redactie van dit tijdschrift ons later nog wel eens een plaatsje voor de behandeling van het Oostelijk gedeelte. Zoolang von Bismarck aan het bestuur is gebleven, is het hem steeds gelukt Frankrijk te isoleeren en werkte hij de actieve koloniale politiek van Jules Ferry in de hand, waardoor verkoeling en verwij dering ontstond met Engeland en Italië. Zonder zich aan de protesten te storen van de gouvernementen van Dl. I, 1894. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 344