335 Terwijl in den laatsten tijd der Turksche heerschappij over Tunis, hier de rust van het graf heerschte en Malta, de oude Johanniter- burg, alleen en onbetwist jarenlang de zeeëngte beheerschte, zoo wordt thans binnen den gezichtskring der ingewijden eene verande ring ingevoerd, waarvan de politieke en militaire gevolgen nog door niemand kunnen worden overzien. De Gallische haan, welke van Toulon uit, de Middellandsche Zee overvloog, om zich in Algiers neer te laten, heeft op zijnen Oostelijken zwerftocht door het Atlasgebergte, kaap Bon en de kleine Syrte bereikt, en zich in Biserta genesteld. Het verwijzen naar de geschiedenis van duizende jaren is reeds meer dan genoeg, om de haast weergalooze beteekenis van het Tu nesische landschap terug te geven, van waaruit eens Carthago niet alleen de omringende zee beheerschte, maar ook den strijd om de wereldheerschappij met^Rome aanbond. Zeer zeker is eene sterke macht, die Tunis regeert, tegelijk hier mede de aangewezen gebieder over het Westelijk bekken der Mid dellandsche Zee. Want de zee vernauwt zich tusschen Sicilië en Afrika tot 150 K. M. en levert voor de scheepvaart groote moeielijkheden op; de ver hooging van den zeebodem, welke Sicilië met het vasteland van laatstgenoemd werelddeel verbindt, brengt de golven spoedig in be roering, en bij de Arabieren heeft kaap Bon den naam van „verra derlijke kaap" gekregen. De 150 K. M. afstand wordt nog belangrijk verminderd door het feit, dat de Siciliaansche oever van uitgestrekte en gevaarlijke on diepten is omgeven, en het zekere vaarwater en de stroom dicht langs de Afrikaansche kust voeren. Biserta, het oude Hippo Diarrhytus, strekt zich amphitheatersgewijze uit tegen de hellingen van den Dahr-el-Condia, en ligt aan weers zijden van een door de natuur gevormd kanaal, dat het water van twee groote meren naar de zee afvoert. De uitgestrekte reede ligt voor Oostelijke en Noordelijke winden open, doch is tegen stormen uit het Westen, door de nabij de plaats beginnende heuvelrijen, beschermd. De eigenlijke binnenhaven van Biserta, is het zoute, naar de stad

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 348