338 ongehoorde kosten en moeite aangewend zijn om dit bolwerk onneem baar te maken. In bet N. W. front zijn 3 galerijen parallel boven elkander, 122, 213 en 308 M. boog, met bare vertakkingen in de steile wanden van het overoud gesteente uitgehouwen, een groot kunstwerk, eenig in zijn soort, als men nagaat dat die gangen meer dan 5 K. M. lang zijn en er niet alleen ruimte is voor de plaatsing van 600 stukken geschut, waaronder van bet zwaarst kaliber, maar ook volkomen dekking en veilige buisvesting voor de sterke bezetting. Aan den Afrikaanscben oever, ongeveer Z. W. waarts van Gibraltar ligt Tanger, de eerste handelsstad van Marokko, met bijna 20000 inwoners, uit eene prachtige baai oprijzende, van waar het oog reikt van de Gibraltarrotsen tot kaap Trafalgar toe. Hare beteekenis dankt zij aan hare gunstige geograpbische ligging de baai is tegen JST. en N. W. winden wel is waar niet beschut, doch dit is gemakkelijk te verhelpen door wederopbouwing van de beide voor 200 jaar door de Britten gemaakte havenhoofden. Tanger en zijn haven worden door de, op een vooruitstekend rotspunt gebouwde citadel beheerschtdeze is echter met de uit vindingen van den nieuweren tijd op militair gebied niet meegegaan, doch de plaats kan evenwel, als men op zaakkundige wijze de voor treffelijke omgeving benut, in eene zeer sterke positie worden ver anderd. Ongeveer tegenover Gibraltar bevindt zich op een smalle landtong, Ceuta, aan de gelijknamige baai en die van Madragade gewich tigste der Spaansche bezittingen aan de Noord-Afrikaansche kust. Deze zeeburcht werd ter vergoeding van het verloren Gibraltar ge bouwd; beide hebben op velerlei gebied met elkander gemeen, doch evenmin als bij Tanger treft men hier versterkingen aan, die met de zoo geheel veranderde wijze van vestingbouwkunde en bewapening hebben rekenschap gehouden. Als men de militaire beteekenis van de drie aan de zeeëngte liggende plaatsen vergelijkt, dan neemt Gibraltar zeer zeker de eerste plaats in. Maar het zal dit niet langer doen als op den Spaanschen oever aan de W. zijde der baai van Algeciras, gelijksoortig geschut wordt opgesteld en uit de stad zelve, het kolendepot en de voor anker

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 351