339 liggende vaartuigen onder kruisvuur kunnen worden genomen en het naderen van schepen kan worden belet. Het Marokkaansche Tanger stelt Gibraltar in natuurlijke voor waarden voor eene sterke bevestiging en een gemakkelijk te bereiken en veilige ligplaats voor vloten ver in de schaduw, terwijl het boven dien eene rijke korenschuur achter zich heeft. Deze, thans voor Engeland zoo begeerlijke plaats, was van 1663 1684 Britsch eigendom.; zij werd verlaten omdat men eene verbetering aan de havenwerken, de kosten niet waard achtte en werd sedert dien tijd der barbaarschheid ten prooi. Als Tarifa en Ceuta in oorlogshavens van den eersten rang worden veranderd, dan is Gibraltar reeds schaakmat gezet. Zijne zwakte berust in do eerste plaats op het niet voorhanden zijn van dokken, zoo noodig op een zeegebied, waar waarschijnlijk beslissende zeeslagen zullen worden geleverd en ten tweede op zijne afhankelijkheid wat verpleging betreft. De waterquaestie is geen bezwaar, want eene overvloedige bron van zoet water, levert in 8 bomvrije regenbakken het drinkwater, doch om tegen alle eventualiteiten gevrijwaard te zijn, staan distil- leertoestellen, om zeewater drinkbaar te maken, gereed. De verbindingsweg van de Tyrrheensche met de Jonische Zee voert tusschen het vasteland van Italië en het in den ouden tijd zoo betwiste Sicilië door; op het smalste gedeelte is hij slechts 5 K. M. breed. De stad Messina „la nobile" is de bewaakster dezer poort, het havenbassin is ruim genoeg om 1000 groote schepen op te nemen en wordt door een natuurlijk havenhoofdongeveer in den vorm van een halven cirkel, beschermd. De oorlogshaven en de geheele zeeëngte worden door 6 sterke forten verdedigd, en door batterijen, ten K. der stad en aan de overzijde aangelegd, zoodanig beheerscht, dat haast elke poging om den doortocht te forceeren kan worden verijdeld. Blokkade zou alleen resultaat kunnen opleveren door twee sterke, maar gescheiden vijandelijke eskaders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 352