345 „Sa Majesté Catholique manifestat 1'iritention d'y laisser des troupes „même a titre provisoire, comme par exemple jusqu'au complet paije- „ment de quelque indemnité de guerre, le gouvernement de Sa Ma- „jesté Britannique se croirait obligé de prendre des mesures dans „l'intérêt de la séeurité a Gibraltar". Zoo werd aan den zegevierenden tocht van den Generaal o'Donnel, en daarmee aan den politieken invloed van Spanje op het Marok- kaansch grondgebied, langs diplomatieken weg halt geboden, en werd de Engelsche invloed de overwegende. En nu wederom heeft er een treffen plaats gehad tusschen Spaan- sche en Marokkaansche troepen, die een aanval op Melilla hadden gedaan, welk treffen geleid heeft tot het uitzenden van eene groote troepenmacht om het bedreigde gebied te ontzetten. Wie kan zeggen of deze Westersche quaestie in stede van Elzas- Lotharingen of Bulgarije niet de brandfakkel zal wordendie Eu ropa in lichterlaaie zet. Want Frankrijk en Engeland zullen nimmer toestaan, dat Spanje in Marokko zal heerschenhier evenals aan de Dardanellen en aan den Bosphorus is een ieder overtuigd, dat Europeesche invloed aan het land en de bewoners ten goede zal komen, maar de groote vraag blijft: wie zal die bevoorrechte zijn? Den Duitschen schrijver schijnt de Spaansche invloed de verkies- lijkste toe, maar niets voor niets, want hij wenscht er eene voor waarde aan te verbinden n.l. niets minder dan dat Spanje zich bij de Triple Alliantie aansluit. „Wenn das Deutsche Reich im Yerein mit Oesterreich-Ungarn und „Italien, Spanien entschieden bei seinen berechtigten Ansprücken auf „Marokko den Rücken deckte, wenn neben den drei groszen Central- „Europaischen Figuren eine Westliche, die Spanische, auftrate, dann „würde nicht nur das Mittelmeer dem Dreibund offen gehalten und „eine gefahrdete Flanke gesichert, sondern auch ein neuer Macht- factor bei Lösung der Orientalischen Frage erstehen und mittel- „Europaischer Kraft ein furchtbares Feld zur Entfaltung geschaffen „ein neuer, reicher Afrikanischer Markt erobert werden". Bandjekmasin. KLONTJE.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 358