28 ia het duister rondscharrelde, bladzijden, die dan toch elk officier hebben moeten doen uitroepen Waarom geen cavalerie van uit Kota-Radja medegegeven! O. m. lezen wij op die bladzijden „üe voorste sectie der 4e compagnie g'af salvo's op eene ten N. van den „pepertuin B zichtbare bende Atjehers, toen zij 'plotseling self op hare linkerflank op 200 M. vuur ontving, (x) „Bij v. hield de 4e compagnie halt; de 2° sectie kreeg last de ge- „vechtslinie te verlengen. Te gelijkertijd werd vuur van de linkerzijde ontvangenwaarop de compagniescommandant de 3" sectie de haak- „stelling deed innemen." (x) „Terwijl deze bewegingen nog niet geheel waren uitgevoerd, sprong plotseling een bende, van naar schatting 200 Atjehers, op een afstand „van ongeveer 50 passen uit de alang-alang en de daarin gegraven kui- „len op en vloog in gebukte houding, met den klewang in de hand, op „het voorste peloton aan. Door dezen onstuimigen aanval geraakte deze „sectie, waarvan al spoedig verscheidene manschappen werden neerge- „slagen, in verwarring, het grootste gedeelte der overschietenden week „terug, weldra de andere sectiën medeslepende, zoodat de geheele com- „pagnie door eene paniek werd bevangen." Gaan wij deze drie alinea's eens na, dan is het een opvolging van de woorden plotseling d. i. onverwachts" en vuuren tot slot de paniek veroorzaakt door den klewangaanval. Was er cavalerie op het terrein geweest, dan was er geen sprake geweest van plotseling vuur krijgen en van klewangaanval, integendeel Zij zou intijds bericht hebben lc. Waar de loopgraven en kuilen gelegen waren. 2e. Welke kampong-of pepertuinranden door den vijand bezet waren. 3e. Den toestand van het terrein. 4e. Sterkte des vijands en zijne bewapening en eindelijk: Door het terrein begunstigd den vijand kunnen gechargeerd hebben, na zijne verdrijviug uit de loopgraven en kuilen; Eu door hare aanwezigheid zou nimmer de klewangaanval kunnen geschied zijn, die nu zulke groote offers gekost heeft. (1) Dc cursiveering is van ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 37