367 Rij de gezamenlijke schietoefeningen kunnen verschillende proeven genomen worden, die eene aangename afwisseling in de eentonigheid van den dienst brengen en officieren en manschappen evenveel be lang inboezemen. We kannen daarbij de voor- en nadeelen van verschillende opstel lingen nagaan en die zoodoende voor ons zeiven leeren toepassen. Diepe doelen zullen we zeer zelden tegenover ons krijgengroote bestrekenheid en aanzienlijk indringingsvermogen zouden dan ook factoren zijn, waarmede we weinig rekening zouden behoeven te houden, wanneer ze niet samengingen met als het ware een gevolg waren van een goed juistheidswapen. Salvovuur op groote afstanden zullen we zelden met succes kun nen toepassen, doch ook op kleine afstanden laat een zich verdedi gende Inlandsche vijand niet veel van zich zien. Het zou, geloof ik, dikwijls wenschelijk zijn, zonder infanterievuur tot den storm te kunnen overgaan, maar daar dit vrijwel onmogelijk zou zijn, acht ik het beter het vuur door salvo's te kunnen beheerschen, dan het door de toepassing van tirailleurvuur uit de hand te geven. Een zich achter versterkingen passief verdedigende Inlandsche vijand lijdt door geweervuur nagenoeg geene verliezen, hetzij dat de projectielen hem bij wijze van bundel, hetzij bij wijze van individueel vuur wor den toegezonden, om de zeer eenvoudige reden, dat hij zich te weinig blootgeeft. Een goed schutter zal dan ook zelden in de gelegenheid zijn, resultaten van zijne vaardigheid te verkrijgen. Om die reden heb ik liever te doen met minder goede schutters, die gewend zijn aan vuurdiscipline, dan met goede schutters, welke laatstgenoemde eigen schap missen. Laten we echter met de opleiding eenvoudig zijn en allen ballast over boord werpen adres aan een groot gedeelte van de schiet- regels van het individueel schot. Zie hieromtrent Oesterreichische Militarische Zeitschrift Jan. 1893. Ueber unser feldmasziges Ein- zelnschieszen. Het deed mij goed, dat stuk te lezen, aangezien het zoo geheel met mijne denkbeelden strookt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 380