378 gegeven. Ook waren vele dames en kinderen aanwezig. Het feest werd geopend met het Wilhelmusdat staande werd aangehoord. Daarna heette de voorzitter, de heer D. Leeuwendaal, de aanwezigen welkom en richtte hij een woord tot de dragers van het eereteeken. Hij wees er op, dat heden de dag zou zijn aangebroken, dat het eere teeken voor 25 jaren was ingesteld door wijlen koning Willem III voor de helden van Bali, Boni, Gtuinea en Borneo. Hij bracht verder in her innering, dat ook voor andere krijgsverrichtingen eereteekenen waren ingesteld. Eén wapenfeit was echter vergeten; op 11 Juli 1863 toch heeft het stoomkorvet Medusa zich in de Japansche wateren al bijzonder onderscheiden. Zoowel de commandant als de schepelingen hebben met moed, beleid en trouw voor hun vaderland met doodsgevaar gestreden. Als herinnering aan dit wapenfeit zou een tableau gegeven worden, de Medusa voorstellende, gebombardeerd door de vijandelijke batterijen. Bij dit tableau was op het achterdoek de Japansche kust geschilderd met de verschillende batterijen, die vuur gaven. De Medusa lag in zee, met de Hollandsche driekleur in top. En werkelijk werd er van weers zijden geschoten, dat de vonken onder het publiek terecht kwamenJam mer, dat de held van den slag, de vice-admiraal De Casembroot, niet aanwezig kon zijn. Zijn portret hing aan de linkerzjjde van het tooneel, en daaronder de woorden„Hulde aan gezagvoerder en schepelingen der MedusaStormachtig waren de toejuichingen, toen het scherm viel. Nadat mej. Yan der Kaay een toepasselijk lied een hulde aan de dragers van het eereteeken gezongen had, werd eerst een aanvang ge maakt met de opvoering van het programma. Vertoond werden het too- neelstukArtur of Zestien jaar later en het blijspel van Justus van Hau- rikTooneelstudiën. Een gezellig bal besloot den uitmuntend geslaagden feestavond. Ind. Tolk. Examens voor Luitenant-Kolonel in Engeland. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat van af 1 Juli 1894, Majoors om in aanmerking te kunnen komen voor een bevordering tot Luitenant-Kolonel zich aan een practisch examen zullen moeten onderwerpen, waaruit moet blijken, dat zij de geschiktheid heb ben een uit 3 wapens samengesteld detachement aan te voeren. Dit examen za 1 worden afgenomen in de legerplaatsen van Aldershot en van Curragh door een commissie, samengesteld uit een Generaal,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 391