384 De eerste linie begint het gevecht en zet het door. Deze linie manoeuvreert niet, doch werkt alleen in front. Zij behoort zich niet om haar flanken te bekommeren. Haar taak is den vijand te ver jagen of te beletten door te dringen. Dn tweede linie, die innig met de eerste verbonden is, dient: le om de flanken van de eerste linie te beveiligen, 2e om de eerste linie te ondersteunen of de gevechtslinie te verlengen, 3e om den aanval door te zetten tot aan den stormloop, 4e om verzwakte afdeelingen van de eerste linie weder tot het gevecht te brengen en zoo noodig zelf den aanval te hernieuwen. De derde linie bezit eene zekere mate van onafhankelijkheid en manoeuvreert wel; met haar voorziet de bevelhebber in alle omstan digheden, die zich kunnen voordoen. Zij geeft de troepen voor en tegen de flankaanvallen, voert tegenaanvallen uit en slaat die des vijands af. Zij ondersteunt de voorwaartsche beweging, neemt deel aan de bezetting van de veroverde stelling en aan de vervolging. Zij dekt de operatielijn en legt achterwaarts verdedigingsliniën aan om een doorgedrongen vijand tegen te houden en als 't kan het offensief weer te hernemen. Regels voor de sterkteverhouding tusschen de verschillende liniën geeft het Fransche voorschrift niet. Het Belgische voorschrift verdeelt evenals het Fransche; omtrent de sterkte der reserven zegt het: dat deze groot genoeg moet zijn om te voldoen aan de eischen, die het gevecht stelt; zij verschilt bij de divisie b.v. naar gelang deze alleen of op een vleugel of in het midden strijdt. De rol der liniën stemt overeen met die volgens het Fransche voorschrift. Het Italiaansche voorschrift verdeelt dadelijk in drie deelen, waar bij het tweede deel tot onmiddellijke ondersteuning van het eerste dient, dat het gevecht voert. Het derde deel vomt de reserve. Het Duitsche voorschrift geeft als regel eene verdeeling in drie deelen. Het zoo zwak mogelijke eerste deel dient voor de inleiding, het zoo sterk mogelijke derde deel voor onvoorziene omstandigheden en voor de beslissing, het resteerende tweede deel voor de doorvoering van het gevecht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 397