385 Somtjjds is nog een vierde deel noodig, b.v. voor bijzondere flank- dekking. In den regel wordt voor het eerste deel niet meer, voor het derde deel niet minder dan het een vierde van de geheele sterkte genomen. Verdere verdeelingen moeten vermeden worden, omdat een goed gebruik der reserven ze meestal overbodig maken. Deze eerste indeeling kan gedurende den geheelen loop van het gevecht niet behouden worden, èn doordat het tweede deel met het eerste gaat samenwerken, èn omdat de reserve naar behoefte moet ingezet worden. Het Zwitsersche voorschrift verdeelt de troepen voor het gevecht in een opgelost strijdend gedeelte dat bij de inleiding van het gevecht zoo zwak mogelijk, bij de doorvoering voldoende sterk moet wezen, en in een gesloten teruggehouden gedeelte dat altijd zoo sterk mogelijk moet zijn. Het Oostenrijksche voorschrift verdeelt weer alleen in strijdende troepen en in algetneene reserve. Die verdeeling geschiedt in overeen stemming met het gevechtsplan. De vechtende troepen worden bij den aanval in de breedte in groepen verdeeld onder eigen commandanten, die moeten handelen naar hunne opdrachten; bij de verdediging wordt het terrein in strooken verdeeld en elke strook aan eene bepaalde afdeeling ter verdediging aangewezen. In beide gevallen zorgen de commandanten der strijdende troepen zelf voor het beschikbaar houden van reserven, en wordt er eene algemeene reserve achtergehouden, die ter beschikking is van den commandant van het geheel. Met de inzetting van die reserve tracht de algemeene bevelhebber eene gunstige beslissing van het gevecht te verkrijgen. Zelfstandig mag eene reserve alleen dan optreden, als daardoor eene ongunstige wending, die het gevecht gaat nemen, ten goede kan gewijzigd worden, doch degene die de reserve in dit geval zonder bevel gebruikt, draagt daarvoor de volle verantwoordelijkheid. Het Engelsche voorschrift kent eene verdeeling in drie liniën en geeft voor de verdeeling der troepen de volgende algemeene regels grootere sterkte tegenover de punten waar de aanval zal worden doorgezet; kleinere sterkte tegenover de deelen van de vijandeljjke positiën waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 398