886 over men den vijand alleen zal bezighoudensterke echelons op de flanken, tenzij eene daarvan of beide gedekt zijn door natuurlijke hindernissen. Bij grootere troepenafdeelingen is eene algemeene reserve, buiten de reserven der onderdeelen, gewenscht. Het Russische voorschrift geeft weer eene verdeeling in strijdende troepen en in algemeene reserven. Bij grootere afdeelingen wordt de le linie nog in twee deelen verdeeld, waarbij de bataljons der tweede linie de bijzondere reserven van de bataljons der eerste linie vormen. Steeds moet men bedacht zijn op het beschikbaar houden van eene voldoend sterke reserve. Hierbij bedenke men het volgende: hoe hardnekkiger tegenstand •of heviger aanval men te verwachten heeft, en hoe onbestemder de be richten over den vijand en het terrein zijn, hoe grooter de kansen op front uitbreiding worden en hoe meer men als reserve moet terughouden. Zijn de gevechtstoestanden duidelijker geworden, heeft men met een zwakken, verdeeld opgestelden of niet gevechts vaardigen tegen stander te doen, dan kan men de reserve zwakker nemen. De sterkte der reserve gaat nooit boven die van het halve detachement Overgaande tot de beschouwingen omtrent hetgeen uit de ver schillende gedachten en gegevens van de bovengenoemde voorschrif ten voor ons Indisch voorschrift te trekken is, verdient de logische redeneering van het Oostenrijksche voorschrift omtrent de verdeeling der troepen wel in de eerste plaats onze opmerkzaamheid. Inderdaad behoort de geheele verdeeling der troepen, gelijk vroeger reeds werd opgemerkt, op het gevechtsplan te berusten. Die verdeeling moet d»o eenvoudig mogelijk zijn en mag nimmer tot verwarring aanleiding geven, zooals b.v. volgens het Fransche voorschrift, waar oorspronkelijk verdeeld wordt in twee liniën, waar van de tweede bij slot van rekening de derde wordtnog minder eene verdeeling volgens het Nederlandsche of Duitsche voorschrift in minstens drie, soms in vier liniën, doch zoo eenvoudig mogelijk eene verdeeling in strijdende troepen en in afwachtende troepen of algemeene reserven, het beginsel dus van het Indische en het Oostenrijksche voorschrift toegepast zoowel bij den aanval als bij de verdediging.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 399