395- Het Duitsche 0.5 M. Zwitsersche 0.5 Engelsche 0.45 (door berekening gevonden.) Fransche 0.40 B Belgische 0.40 Italiaansehe 0.25 Het Russische geeft wel een maximum, doch niet bepaald voor den aanval, daarentegen een normaal gevechtsfront van 0.45 M. per geweer. De Oostenrijksche en Nederlandsche voorschriften geven geene getallen. Ook het Indische voorschrift noemt geene cijfers, doch wij vonden voor de troepen der gevechtslinie een maximum bij den aanval van 0.85 M. per fuselier. Dit getal geeft te denkendaar het geheele voorschrift echter de duidelijke blijken draagt van hoofdzakelijk het gevecht tegen den Inlandschen vijand op het oog te hebben, zal dit ook wel het ge vechtsfront tegen dien vijand gelden. Als het cijfer door twee gedeeld wordt, krijgt men vrij wel het gemiddelde van de getallen der Eu- ropeesche voorschriften, die het gevecht tegen den Europeeschen vijand op het oog hebben. Men zou, hierop voortredeneerende, kunnen veronderstellen, dat de vervaardigers van het Indisch voorschrift van meening geweest zijn, dat het gevechtsfront tegen den Inlandschen vijand ongeveer het dubbel van dat tegen den Europeeschen vijand kan bedragen. Dit laatste nu zou zeer goed juist kunnen wezen, als men dien Inlandschen vijand maar niet moest gaan aanvallen in het typische Indische terrein, want dan stuiten wij dadelijk op de meeningen van de vroeger genoemde Russische legerorder betreffende den strijd in Azië, de paragraaf van het Engelsche voorschrift betrekkelijk den strijd tegen onbeschaafde volken en een paragraaf van het Duitsche voorschrift, waarin voor den strijd in bedekte terreinen een smal front geëischt wordt. Neemt men nu 0.5 of 0.4 M. per geweer als maximum voor den doorgezetten aanval, dan kan het maximum voor de hardnekkige ver dediging altijd iets g'rooter genomen worden, omdat de verliezen daarbij toch in den regel nog iets minder zullen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 408