400 Het Zwitsersche voorschrift zegt: dat die opstelling achter het midden meestal besluiteloosheid verraadt en altijd aanleiding geeft tot onnoodige verliezen. Het wil de reserven echelonsgewijze en liefst overvleugelend opgesteld hebben achter den vleugel, die voor het offensief bestemd is of waartegen men den offensieven stoot van den vijand verwacht. Het Duitsche voorschrift zegt ook wel, dat de plaatsing der reserven achter het midden altijd de onvoordeeligste is, maar wil ze toch alleen dan achter een der vleugels als geene bijzondere omstandigheden dit anders verlangen. Verder beslist het ook dan nog niet voorwaardelijk voor den offensieven vleugeldeze geniet alleen de voorkeur, doch de beslissing hangt af van de gevechtsverhoudingen en van het terrein. Het wijst er voorts op, dat zijwaartsche verplaatsingen altijd aanlei- ding geven tot tijdverlies en dat zij meestal binnen het vijandelijk vuur moeten worden uitgevoerd. Het Fransche voorschrift onderstelt de reserven over de geheele linie verdeeld met zulke tusschenruimten, dat de artillerie en de cavalerie zich vrij kunnen bewegen, doch zij kunnen ook naar de rechter-of linkerzijde geëchelonneerd zijn, om eene spoedige verlen ging van het front te verkrijgen. Het Oostenrijksche voorschrift zegt: dat de reserven in den regel achter een of achter beide vleugels worden opgesteld om zoo de flanken te kunnen beveiligen en gemakkelijk voor of tegen flank- aanvallen te worden gebruikt. Achter welken vleugel zij komen, hangt af van het terrein en de gevechtsverhoudingen en ook van de vraag op welken vleugel de be slissing zal vallen. Achter het midden worden de reserven geplaatst, zoolang de weder- zijdsche verhoudingen zich nog niet genoegzaam geteekend hebben, ook als de reserven alleen tot rechtstreeksche ondersteuning van de gevechtslinie moeten dienen, en ook ais de troep aan beide zijden aangeleund is. Het Russische voorschrift geeft slechts eene alinea betreffende de plaats der algemeene reserve, doch deze komt mij afdoende voor. Zij luidt: „de algemeene reserve wordt achter die deelen der ge vechtslinie opgesteld, die waarschijnlijk de meeste ondersteuning zul-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 413