401 len behoeven of van waaruit men den beslissenden stoot wil toe brengen." Werkelijk wordt het geheele vraagstuk van de plaatsing der reserven door deze beide omstandigheden beheerscht. Geene besliste plaatsing achter een vleugel dus, als men den beslis senden stoot wil toebrengen uit of verwacht op het midden, en omgekeerd. Maar behalve voor de beslissing moet meestal een deel der reserve ook nog gebruikt worden voor de ondersteuning; zoo'n deel staat dan alleen goed, als het zich zoo dicht mogelijk nabij den te onder steunen troep bevindt. Bijna altijd is dan ook eene onderverdeeling der reserve noodig. Het overgroote deel komt dan op de plaats, die het gunstigst ligt met het oog op de beslissing, de rest op de plaatsen, die het gun stigst gelegen zijn met het oog op tijdige ondersteuning. Waar die plaatsen zich bevinden doet verder niets ter zakeliggen ze achter het midden dan moeten de afstanden maar worden vergroot vallen ze op een vleugel dan is dit een groot voordeel. Aangaande den vorm, waarin de reserven zich bewegen eD opstel len, zijn de verschillende voorschriften het vrij wel eens. Het liefst worden de reserven gesloten gehouden, doch op eene wijze die gemakkelijke beweging of gemakkelijke dekking toelaatop open terrein zijn breede, ondiepe opstellingen het verkieslijkst. Moet nu de algemeene reserve uitsluitend ter beschikking blijven van den algemeenen bevelhebber? Het Russische voorschrift zegt van ja; zelfs geen deel der algemeene reserve mag zonder bevel van den detachementscommaudant gebruikt worden. De overige voorschriften spreken in 't geheel niet over het gebrui ken van de reserve door een ander; alleen de Oostenrijksche en Italiaansche voorschriften kennen het recht van gebruik op eigen verantwoordelijkheid toe aan de commandanten der bijzondere reser ven van de vechtende troepen. Het komt mij voor, dat het stellen van het Russische verbod bepaald noodzakelijk is, en vooral wanneer men, zooals de Oostenrijksche en Italiaansche voorschriften dit doen, het recht van gebruik der reserven

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 414