404 mede geopende onderhandelingen leidden er toe, dat de tegenwoordig bij het Leger in gebruik zijnde kurken helmhoed bij wijze van proef werd in gebruik gegeven. Het is de bedoeling van deze regelen, een overzicht te geven van de wijze, waarop bedoeld hoofddeksel door den heer van Weezenbeek wordt vervaardigd. De ateliers zijn vrij primitief ingericht. Alles geschiedt er middels handbeweging, terwijl de verschillende werktuigen hoewel in hoofd zaak berustende op dezelfde beginselen als de overeenkomstige in de fabrieken in Engeland naar de aanwijzingen van den fabrikant zelf, in overeenstemming met de bijzondere omstandigheden, waaronder hij werken moet en de eigenaardige eischen van het fabrikaat, op zeer eenvoudige wijze zijn ingericht. De werklieden, onder wie er bijna geen is aan te wijzen, die zich te voren ook reeds met het vervaardigen van hoofddeksels heeft be zig gehouden, zijn allen, ieder hunner voor zooveel hem betreft, door den fabrikant zelf voor deze industrie opgeleid. De geheele inrichting is dan ook tot in de minste bijzonderheden het product van eigen arbeid en vernuft. Yoor de vervaardiging nu van de kurken helmhoeden zijn de na volgende materialen en grondstoffen noodig, als serge, kurk groen voeringkatoen schapenleer bokkenleer koperen ventilator met sluitdop, koperen oogjes met plaatjes, india rubber, zwart zijden garen, zwart ijzergaren, spelden dun touw koperen papierhechters en zwart katoen. De serge wordt den aannemer door het koloniaal etablissement

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 417