405 te Amsterdam verstrekt; voor iederen helmhoed mag 15 centimeter dezer stof worden verbruikt. Het kurk wordt, door bemiddeling van groothandelaren, uit Spanje betrokken en in de fabriek aangevoerd in bladen die eenvoudig met ijzeren banden bij elkaar worden gehouden. Op de qualiteit moet zeer worden gelet. Kurk met veel schors- en wankanten, veel poriën op de doorsnede en de vlekken welke het gevolg zijn van de aanwezigheid van zoutdeelen, is voor de fabricage van helmhoeden niet te gebruiken. Yan het kurk, zooals het uit Spanje wordt aangevoerd, kan ge woonlijk dan ook slechts een zeer klein gedeelte voor de helmhoeden- fabriek worden bestemd, terwijl van dat gedeelte nog ongeveer 2/3 als afval moet worden verworpen. (1) Het groen voeriugkatoen (keper weefsel) wordt den heer van Weezenbeek geleverd door de Kraliugsche Katoendrukkerij en ververij, waar deze stof, die uit eene weverij in Twente wordt betrokken, echter alleen geverfd wordt. Deze katoensoort behoort van eene zeer goede qualiteit te zijn, daar zij, vooral in de kleppen, veel te lijden heeft. Het verven geschiedt aan het stuk op de gebruikelijke wijze, d. w. z eerst in de indigo en daarna in eene gele kleurstof (chroom geel) zoodanig dat eene vrij lichte groene kleur wordt verkregen. Het is niet te voorkomen dat, hetgeen bij de meeste helmhoeden wordt waargenomen, de voering hier en daar dan eens wat lichtere dan weder wat donkerder strepen aanneemt. Dit toch is het gevolg van de omstandigheid dat de katoenvezel de verfstof niet overal in dezelfde mate opneemt. Het schapenleer voor den zweetband (z. g. n. ongespouwen bazaan) is van inlandschen oorsprongevenzoo het zwart katoen (recht weef sel) dat van mindere qualiteit mag zijn dan het voeringkatoen, daar het, eenmaal in den hoed, weinig meer te lijden heeft. Het bokkenleer voor het boordsel wordt in Duitschland gekocht, waar van de fokkerij van bokken of geiten veel meer werk wordt (1) De afval wordt verkocht aan de fabrieken waar kurken voor flesschen worden gesneden en aan bakkers als brandstof. Ook worden er nog zwemgordels voor zwem scholen .en zeeschepen van vervaardigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 418