406 gemaakt dan bij ons. Deze leersoort is betrekkelijk zeer duur. De velletjes moeten in de liezen eene lengte hebben van 80 centi meter, om te voorkomen dat te veel aanhechtingen van het boordsel van den helmhoed noodzakelijk worden. De koperen ventilator met sluitdop wordt, evenals het garnituur, binnenslands in afzonderlijke werkplaatsen vervaardigd en van daar door den helmhoedenfabrikant betrokken. De India rubber wordt den heer van Weezenbeek geleverd door de Nederlandsche caoutchouc- en guttaperchafabriek te Ridderkerk. Dit product is voor de helmhoedenfabricage van het meeste be lang. Het is bepaald noodig daarvoor de beste soort, dus de Para rubber, te gebruiken. Inférieure soorten worden door hooge tem peratuur z. g. n. pekachtig, plakken dan niet meer voldoende en maken den helmhoed niet voldoende waterdicht. De voor de helmhoedenfabriek geschikte India rubber moet geheel onvermengd zijn, dus mogen er geene inférieure soorten, noch loodwit of zwavel aan worden toegevoegd. Zij moet in benzine en chloro form volkomen oplosseD. De India rubber, zooals ze in Para gewonnen is, wordt in de fabriek te Ridderkerk alleen van vreemde bestanddeelen gezuiverd en in zeer dunne bladen het gevolg van het walsen bij de zuive ring aan de helmhoedenfabriek afgeleverd, waar ze naar behoefte in benzine (petroleum naphta) tot een breiachtige lijm wordt opgelost. De overige materialen worden in het binnenland naar behoefte aangeschaft. Speciaal dient te worden gelet op de qualiteit van het zwart zijden gareD, om te voorkomen dat het na eenig gebruik verkleure. Bij de vervaardiging van de helmhoeden wordt wijders gebruik gemaakt van houten vormen, waarvan de afmetingen in overeenstem ming zijn met die van de hoeden welke er op gemaakt moeten worden, zoodat voor elke taille een andere vorm wordt gebruikt. De vormen zijn van lindenhout gemaakt dat zacht en veerkrachtig is. De helmhoed wordt op de volgende wijze vervaardigd. Een stuk voeringkatoen wordt zoodanig gevouwen dat ongeveer 50 lagen op elkaar komen. Op de bovenste laag worden langs me talen patronen stukken afgeteekend, die te zamen de geheele voering van eenen hoed uitmaken. Er zijn 6 verschillende stukken voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 419