407 iedere voering noodig, dus worden er ook zes verschillende patro nen gebruikt. Door middel eener handzaag, waarbij de zaag vervangen is door een zeer scherp metalen lintmes, wordt, op dezelfde wijze als de band- zaag werkt, langs de afgeteekende lijnen het katoen uitgesneden, zoodat in eenige minuten het geheele stuk voeringkatoen in de ge wilde stukken is versneden. De zes verschillende stukken worden vervolgens op eene naaima chine met eenen gewonen stiksteek aan elkander genaaid en de aldus verkregen voering los over den vorm getrokken, met den ver keerden kant naar buiten. Zij wordt zooveel mogelijk glad getrok ken, vastgehaald en om haar in dien toestand te doen blijven aan den onderkant van den vorm met een paar spijkertjes vastgezet. Ongeveer ter hoogte waar de bol in den rand overgaat, wordt om de voering een dun touwtje geslagen en vastgebonden, hetwelk op de gewilde plaats blijft zitten, doordat in het rond van den vorm, daar ter plaatse, een gleufje is aangebracht. De voering wordt vervolgens met de breiachtige India rubber oplossing ingesmeerd en daarna om te drogen in eenen oven of droog- stoof geplaatst, die op ongeveer 80° C. is verwarmd. Is de India rubber droog, maar niet meer, dan wordt de vorm weder uit de droogstoof genomen om van de kurklaag te worden voorzien. Middelerwijl is het kurk op de volgende wijze bewerkt geworden. Er zijn noodig voor den bol van den helmhoed 6, voor de achterklep 2 en voor de voorklep 1 stuk kurk van bepaalden vorm. De patronen dezer stukken worden op de kurkbladen afgeteekend en door middel eener handzaag, op de gewone wijze, langs de afge teekende lijnen uitgezaagd. De aldus uitgezaagde stukken kurk worden vervolgens in stoom geweekt en daarna aan den onderkant ingesmeerd met hars en olie, ten einde ze op een ijzeren plaat, waarop ze nu gelegd worden, te kunnen doen plakken. Om dit plakken te bevorderen, worden de stukken kurk met de plaat onder eene pers gelegd, waardoor tevens de ongelijkheden aan de oppervlakte van het kurk zooveel mogelijk worden weggedrukt. De plaat met de stukken kurk wordt vervolgens tusschen 2 plan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 420