408 ken met 4 schroeven vastgezet en blijven daartusschen totdat de plaat droog en koud is en de stukken kurk er zeer vast aan plak ken, waarna het geheel, met het kurk naar boven in eenen ondiepen ijzeren bak gelegd en daarin met eene schroef vastgezet wordt. De bodem van dien bak kan, eveneens door middel van eene schroef, op en neer worden bewogen, in dier voege dat de bewegingen van den bodem nauwkeurig kunnen worden geregeld. De bovenkant der wanden van den ondiepen ijzeren bak zijn zeer gelijk en vlak. Door nu den bodem van den bak telkens te doen rijzen, zoodanig dat het kurk op eene bepaalde hoogte boven de wanden uitsteekt en een groot, zwaar, plat en zeer scherp mes langs den bovenkant dier wanden te bewegen, worden er van het kurk telkens lagen van dezelfde geringe dikte afgesneden. Deze lagen, die dus den vorm hebben van de patronen, moeten uitgezocht worden, aangezien er na de beschreven bewerking, ge woonlijk nog vele als onbruikbaar moeten worden uitgeschoten. De op den vorm gespannen en uit de droogstoof genomen voering zie hiervoren wordt thansj met de op omschreven wijze verkregen dunne kurklagen belegd, die te voren aan een zijde met India rub ber werden ingesmeerd en daarna gedroogd en welke vervolgens met een houten hamer een weinig aangeslagen worden om het kurk overal behoorlijk te doen kleven. Aangezien de kurklagen hierbij langs hare randen een weinig over elkaar worden gelegd, is het noodig de daardoor ontstane verhoogin gen met een zeer scherp mes weg te snijden. De aldus op den vorm verkregen kurklaag wordt, op dezelfde wijze als bij de voering plaats vond, met de opgeloste India rubber bestreken en in de droogstoof gedroogd, waarna er, op gelijke wijze als voor de eerste kurklaag werd omschreven, eene tweede kurklaag opgeplakt wo«rdt. Deze bestaat uit stukken van denzelfden vorm en dezelfde grootte als de eerste, alleen de voorklep is hierbij uit twee stukken instede van uit één stuk samengesteld. Thans wordt het sergen overtrek met het binnenste buiten over het kurk gebracht, met de India rubber ingesmeerd en in de droog stoof gedroogd om vervolgens weder te worden afgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 421