409 De tweede kurklaag wordt daarna eveneens met India rubber besmeerd, waarna het sergen overtrek thans echter met den besmeer den kant aan de binnenzijde, over het kurk gehaald, in de droogstoof gedroogd en in 't rond van den hoed met de hand een weinig tegen het kurk wordt gedrukt om het overal te doen plakken. Het sergen overtrek, dat uit 4 verschillende stukken bestaat, was te voren, op dezelfde wijze als voor de voering werd aangegeven, uit een stuk der stof verkregen. Met behulp van mallen wordt nu langs den onderkant van den hoed eene krijtstreep getrokken, waarlangs de verschillende bestand- deelen worden afgesneden en waar noodig wat bijgesnoeid, om den hoed het juiste beloop te geven en de ongelijkheden weg te nemen. Yerder worden, eveneens middels mallen, de voor het garnituur bestemde gaten afgeteekend en met behulp eener holpijp ingeslagen. In deze gaten worden nu de koperen oogjes gedrukt, waarvan de uitstekende gedeelten aan den binnenkant van den hoed tegen de koperen plaatjes worden platgeslagen om het uitvallen der oogjes te beletten. Eveneens met behulp eener holpijp wordt in den top van den hoed een gat geslagen van ongeveer 2 cM. middellijn, in welk gat de ventilator wordt aangebracht, waarvan de uitstekende rand aan de binnenzijde van den hoed wordt platgedrukt.. De helm wordt nu met bokkenleer geboord, middels eene gewone, voor dit doel echter eenigszins gewijzigde schoenmakersnaaimachine en wel met eene gewone stiksteek, waarbij van het zwart zijden naaigaren wordt gebruik gemaakt. Yoor het boordsel zou ook zwart glimmend schapenleer gebruikt kunnen worden, doch aangezien het boordsel zeer veel te lijden heeft, is deze leersoort daarvoor minder geschikt. Zij is namelijk te los van vezel, z. g. n. zeemachtig en slijt daar door spoedighet zeer veel duurdere bokkenleer daarentegen is zeer duurzaam, niet verfbreukig, zeer vast en toch souple. Nadat de hoed geboord is, worden er aan de binnenzijde, ter hoogte waar de helm om het hoofd moet komen en aan den onderkant aan sluitende tegen de verhooging, die door het dunne touwtje zie

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 422