417 De volle maan komt hier op 's namiddags ongeveer 6 uur in het Oosten, of wel ten Noorden of ten Zuiden daarvan, afhankelijk van de declinatie. Zij gaat 's nachts ongeveer twaalf uur door den meridiaan der plaats, dus staat dan in het Noorden of Zuiden. Zij gaat onder 's morgens ongeveer 6 uur in het Westen of wel ten Noorden of ten Zuiden van het Westpunt. Haar declinatie is de tegenovergestelde van die der zon, vermeerderd of verminderd met hoogstens 5°. Heeft de zon dus meer dan 5° Zuiderdeclinatie dan moet de maan Noorder- declinatie hebben en omgekeerd. In den stand van l6 kwartier culmineert de maan 's namiddags om ongeveer 6 uur, dus staat dan ten Noorden of ten Zuiden. Zij gaat ongeveer twaalf uur 's nachts onder in het Westen of iets ten Noorden of ten Zuiden daarvan. Bij eerste kwartier is de bolle kant gekeerd naar de richting der schijnbare (dagelijksche) beweging. Bij laatste kwartier komt de maan op 's nachts ongeveer twaalf uur en culmineert 's morgéns om 6 uur ten Noorden of ten Zuiden van de plaats. Bij dezen stand is de scherpe kant der maan ge keerd naar de richting der schijnbare beweging. De sterrenbeelden, waarop men zich het gemakkelijkst oriënteert, zijn: -de Groote beer, het Zuiderkruis (1) en de Gordel van Orion. De Gioote beer bestaat uit zeven sterren, alle, met uitzondering van van de tweede grootte. Wanneer men de lijn Soc, getrokken door de sterren /3 en a, vijf malen verlengt, vindt men de Poolster. Deze is de meest nabijgelegen ster van de aan de zijde der Noordpool verlengde aardas (hemelas), en daar er geen Zuidpoolster bestaat, derhalve de eenige ster, die ten opzichte van den horizon eener plaats, nooit van stand verandert. De kleine cirkel, dien zij schijnbaar eenmaal in de 24 uur beschrijft, omdat zij niet juist in het verlengde der aardas gelegen is, is moeielijk waar te nemen en dus voor het oriënteeren zonder eenig gevolg. (1) In het voorschrift op den velddienst wordt het Zuiderkruis abusievelijk ook de Zwaan genoemd; de Zwaan of het Kruis is echter een sterrenbeeld, dat tot bet Noor delijk halfrond behoort, en ciroumpolair is voor Nederland. Het is dus hier alleen zichtbaar in Noordelijke richting-.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 430