420 middel van de zon de windstreken te bepalen en dat dit met behulp van de maan meestal ondoenlijk zal zijn; de Groote beer en het Zuiderkruis echter geven daartoe een eenvoudig middel aan de hand, terwijl tot het bezigen van Orion eenige geoefendheid ver- eischt wordt. Een officier zal echter, wanneer hij vermoedt een kompas noodig te zullen hebben, dit niet licht vergeten en dus geen andere mid delen behoeven tot het bepalen der windstreken. Moet hij bij dag in eene zekere richting over opeu terrein marcheeren, dan behoeft hij slechts, na deze richting door het kompas te hebben gezocht, daarin, liefst zoo ver mogelijk verwijderd, een duidelijk zichtbaar voorwerp te zoeken, waarop hij kan aanmarcheerenhoe verder dit voorwerp verwijderd is, hoe minder een fout in de vooraf bepaalde richting haar invloed zal doen gelden. Bij nacht zal hij, in overi gens dezelfde omstandigheden marcheerende, daartoe een of andere ster zoeken, doch dan om de 20 a 30 min. deze richting moeten controleeren. Wanneer in bedekt terrein geen voetpad gevolgd kan worden, wordt de zaak veel moeielijker. Doordat men de richting, waarin men marcheeren moet, slechts bepalen kan door zeer nabij gelegen punten, moet men deze telkens op nieuw vaststellen; niet alleen geeft dit veel oponthoud, maar bovendien wordt elke fout (vooral door het niet geheel tot stilstand komen der naald) in de richting in haar volle waarde in reke ning gebracht. Is het terrein op zoodanige wijze begroeid, dat men zon of maan nu en dan zien kan en het lichaam en de stammen der boomen daardoor schaduw afwerpen, dan lean men, na de richting van deze schaduw door het kompas of op andere wijze te hebben opge nomen, door middel daarvan in de gewilde richting voortmarcheeren Dergelijke begroeide gedeelten zijn hier echter uitzondering; het welig groen der boomen zal het afwerpen van bedoelde schaduw meestal beletten. Wel zal men soms het helder schijnsel van zon of maan kunnen waarnemen (bijv. in pepertuinen, als in Edi) en daardoor ten naastenbij de plaats dier hemellichamen aan den hemel kunnen bepalen; na de richting daarvan te hebben nagegaan, kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 433