436 recollement, voordracht tot vrijspraak, tot absolutie van de instantie of tot conclusie van eisch, het dienen van conclusie van eisch door den auditeur-militair en de vonnis wijzing meermalen in dezelfde zit ting plaats, en zelden gebeurt het dat de leden gedurende de door de wet gegeven termijnen nadere inzage der stukken verzoeken. Dat laatste is o.m. te wijten aan de omstandigheid, dat de officier onmid dellijk na afloop der zitting, weer zijne gewone diensten moet ver richten. Het aantal leden is door mij hiervoor op vijf gesteldtwee vaste (een gewezen militair en een burger) en drie tijdelijke. Uitbreiding van het aantal vaste leden acht ik niet alleen practisch onuitvoer baar maar tevens onnoodig, ja zelfs schadelijk Wil men dat de krijgs raad op den duur niet buiten het leger zal staan, dat in de gerechts zaal steeds een krachtigen, frisschen militairen geest blijve heerschen, dat de rechtspraak zich zal sluiten aan de wijze, waarop in het leger het disciplinair gezag uitgeoefend wordt, dan moet het tijdelijk element goed vertegenwoordigd zijn. Nog iets. Over de al of niet wenschelijkheid van de invoering van jury's (Beieren en Zwitserland), of daarmede gelijkenis vertoo- nende instellingen, in de militaire rechtspleging, kan gezwegen wor den, zoolang als men bij ons vrij algemeen dergelijke instellingen veroordeelt. Ik geloof dat jury's voor een leger zeker niet aan te bevelen zijn. Hilty, sprekende over Zwitserland, zegt: „Aussi long- „temps que 1' institution du jury existera, il sera impossible, même „en l'administrant avec les plus grands soins, de réhabiliter la ju stice militaire dans l'estime générale". En wat Beieren betreft, de geest zijner beide legerkorpsen wordt geheel beheerscht door dien van het geheele Duitsche leger, en daaraan schijnt het te moeten toegeschreven worden, dat de nadeelige invloed der jury's in de Beiersche armee niet sterk gevoeld wordt. Het Hoog Militair Gerechtshof zou zijne tegenwoordige samen stelling in hoofdzaak kunnen behouden. Ik merk op, dat men bijna overal in Europa een hooger militair rechtscollege, hetzij als Hof van cassatie, hetzij als Hof van appèl, aantreft, en daarin steeds het burgerelement vertegenwoordigd is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 451