ANDERMAiL GELDKISTEN VOOR COMPAGNIESGELDEN. Reeds herhaalde malen werd in couranten en tijdschriften de nood zakelijkheid betoogd der verstrekking van geldkisten aan com pagniescommandanten. Het eerste artikel van die strekking is zeker al vele jaren oud, en werd ook de geldkisten-quaestie telkens op den achtergrond ge drongen door zaken van meer algemeen belang; elke diefstal van compagniesgelden vestigde op nieuw de aandacht op deze aan gelegenheid. Naar aanleiding van een dergelijk geval van recenten datum, werd door A., in de voorlaatste aflevering van dit tijdschrift, nogmaals eene poging gewaagd om deze quaestie een stap nader tot hare op lossing te brengen. Zal die poging succes hebben? Wij betwijfelen het. Reeds zoo dikwijls is deze zaak (zij het dan ook niet officieel) onder de aandacht der hoogere militaire autoriteiten gebracht, dat men wel kan aannemen dat de door A. en anderen voorgestelde maatregel reeds lang in overweging is genomen gewordeD. Ook kan men overtuigd zijn van de sympathie, welke die auto riteiten gevoelen voor eiken maatregel die kan strekken om de com pagniescommandanten te gemoet te komen in de zorgen die het gel delijk beheer hunner compagnie hun oplegt. Het kan dus niet anders of er moet een overwegend bezwaar zijn tegen de invoering van deze verbetering. Dat bezwaar, ('t is niet moeielijk, het te raden) is de verstrek king van geldkisten kost geld, betrekkelijk veel geld zelfs. Met deze waarheid voor oogen zal men het begrijpelijk vinden dat men bij hen die de koorden van de beurs in handen hebben, niet wenscht aan te kloppen om eene budgetsverhooging van ruim negen

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 454