460 ander wenschte eten te bewaren -voor vrouw en kinderen, kortom, het ophalen van de ketels ging met zooveel moeite gepaard, dat de compagnies commandant besloot, zich maar niet verder met de ketelwasscherij in te laten. In den regel is dit ook maar het bestewel is waar betaalt de soldaat voor het wasschen van zijn eetketel te veel, doch hij is daarin gaarne vrij. Sommigen dragen het op aan vrouwen om de goede verstandhou ding te onderhouden, anderen weer aan in de 2e klasse van Militaire dis cipline geplaatste kameraden, om die wat te helpen enz. Wat de koelies betreft, is echter uit het bovenstaande te leeren, dat maatregelen tegenover hen, korpsgewijze dienen te worden genomen. Men treft dan het geheele gilde en maakt daardoor het verzet onmogelijk. K. Uitsluitend meerlader of enkel-tevens meerlader. Door toevallige omstandigheden nam ik eerst heden kennis van het belangrijke artikel over dit onderwerp in de le aflevering Ind. Militair Tijdschrift van dit jaar. De lezing gaf mij aanleiding tot de volgende opmerking. Wanneer de man twee, al zijn het ook eenvoudige, wijzen van lading leert, enkel- en meerlading, waarvan als regel slechts de enkellading wordt toegepast, is het niet onwaarschijnlijk dat hij bij de meerlading, wanneer daartoe in een moeilijk oogenblik wordt overgegaan, telkens de beweging zal verrichten om een patroon uit de tasch te nemen, waardoor de snelheid van het vuur vermindert en de man in de war geraakt. Ik opper dit bezwaar, omdat het zich bij mij zelf heeft voorgedaan. Yoor de le maal met het geweer van 6.5 mM. schietende, bracht ik bij een snelvuur, telkens na het openen van den loop, de hand naar de linker zijde. De manschappen der koloniale reserve deden dat niet, doch die waren alleen in de pakjeslading geoefend. De ondervinding zal moeten leeren of het verschijnsel zich ook voor doet bij de manschappen, wanneer aan dezen enkel- en meerlading wordt onderwezen. Y. E. Pensioens- en gagementsuitbetaling. Den 7den December 11. dienden de admiraal Yeallon en verscheidene zijner collega's een wetsvoorstel in, de strekking hebbende, om de wijze van betaling per maand in de plaats te stellen van die per kwartaal ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 475