461 behoeve van alle gopensionneerden, wier jaargeld niet hooger is dan 1200 frs. Dit voorstel, door een van de edelmoedigste gevoelens ingegeven, was reeds gedurende eene vorige zitting ingeleid, doch de Kamer had het toen buiten bespreking gelaten. Wij hopen zeer dat het dezen keer meer succes zal hebben. Maar waarom hebben de ontwerpers van dit voorstel hunne welwillende bedoelingen beperkt tot diegenen, wier pensioen de geringe som van 1200 frs per jaar niet te boven gaat Moesten niet al de gepensionneerden zonder uitzondering hun bescheiden inkomen maandelijks en niet per kwartaal kunnen ontvangen! Men brengt de moeielijkheden van het kasbeheer te berde en voert bezwaren van administratieven aard aan, om aan te toonen, dat zulk eene uitbreiding van den maatregel niet mogelijk is. Helaas! men vindt altijd eenige voor het meerendeel ingebeelde voor wendsels, om duizende bedenkingen te opperen, zoodra het betreft, iets goeds te doen, hoe weinig opofferingen er ook vereischt worden. En toch, dragen de overwegingen, waarop de achtenswaardige admiraal en zijne collega's hun voorstel gronden, niet ten duidelijkste den stempel van een karakter, treffend door zijne menschlievendheid en rechtvaar digheid Voor veel ongelukkigen, lezen wij in de uiteenzetting der beweegre denen, is de laatste maand van het kwartaal een tijd van ontberingen en onuitsprekelijk lijden; niet allen hebben de voorzorg genomen, vanaf de eerste dagen hunne uitgaven te regelen. Op het oogenblik, dat al de huiselijke zorgen hen kwamen overstelpen, zijn ze bij het zien van eene betrekkelijk groote som niet bestand geweest tegen de verleiding, in die levensbehoeften te voorzien en was het geld daardoor te spoedig uitgegeven. De Caisse paternelle der invaliden van de Marine is van zooveel waarde voor de gepensionneerden van beide seksen, omdat zij haar bijna altijd bereid vinden te helpen, wanneer een ongeluk hun getroffen heeft, of ze zich in onvoorziene moeilijkheden bevinden. Zeer zeker zullen de bureaux van financiën daardoor meer werk krijgen, maar wanneer er sprake is, zulke achtenswaardige ellende te verlichten, kan men dan niet de strenge bepalingen van het kasbeheer een weinig verzachten, vooral wanneer het niet meer kost dan eenig extra schrijfwerk Helaas, deze klachten zijn niet alleen van toepassing op de gepension- neerde officieren van de lagere rangen. Deel I 1894. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 476