462 Wat dit onderwerp betreft, raadplege men slecbts eens de personen, die in de gelegenheid zijn, te zien wat er voorvalt in eenige der banken van leening voor gepensionneerden, waarvan Parijs wemelt. Spoedig zal men tot de overtuiging komen, dat ze niet alleen die ge pensionneerden helpen, wier jaargeld 1200 frs. en minder bedraagt en dat veel van de achtenswaardigste mensehen, zonder dat ze beticht kunnen worden van onbedachtzaamheid of geen orde op hun zaken te hebben, hun toevlucht nemen tot deze inrichtingen, die voor menigeen zooveel waarde hebben. Voor een officier, die gedurende 30 a 40 jaar van zijn leven gewoon is geweest, zijn ontvangsten en uitgaven elke maand te regelen, is het sys teem, zijn pensioen per kwartaal te ontvangen, dikwijls meer dan men zou kunnen gelooven, oorzaak van drukkende geldverlegenheid. Dan neemt men zijn toevlucht tot de bank van leening j en men weet wat dat kost Overigens is het niet de eerste maal, dat de bovengenoemde voorstellen om de pensioenen per maand uit te keeren, zijn gedaan. Hoe menigmaal en met hoeveel recht heeft men den onaangenamen toestand geschetst, waarin de gepensionneerde zich bevindt bij het verla ten van den dienst. Niettegenstaande hij den laatsten tijd zooveel mogelijk gespaard heeft, beloopen de kosten eener nieuwe inrichting zóóveel, vooral wanneer hij zich in eene groote stad vestigt, dat de bodem van de beurs spoedig zicht baar is. Wanneer men slechts op de eerste toelage een maand behoefde te wach ten, zou men nog wel het middel vinden, zich nieuwe opofferingen en ontberingen te getroosten. Maar men moet niet dertig dagen, doch drie maanden en somtijds lan ger wachten, voordat men de eerste betaling ontvangt. Dan gaat men naar den geldschieter en steekt zich somtijds voor langen tijd in de schulden. Met de maandelijksche uitkeering zou men niet genoodzaakt zijn geweest, tot dit uiterste te vervallen. Deze waarheid is zoo dikwijls erkend, dat er op 't oogenblik van hooger- hand moeite wordt gedaan, de spaarbanken wettelijk te machtigen, lee ningen te sluiten op het bewijs van pensioen. Wie zou op het denkbeeld van zulk een ontwerp zijn gekomen, als de gepensionneerden, die geen orde op hunne zaken stellen en niet in staat zijn hun budget op te maken, de eenigen waren, die te lijden hebben van de ernstige nadeelen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 477