463 welke het systeem van driemaandelijksche pensioensuitkeering na zich sleept. Men zegt dat de dienst der pensioenen voor de bureaux van financiën een last is, die bij den dag grooter wordt. Is dit de schuld van de gepensionneerdenMoet het gewicht van dien last, dien wij overigens als zeer drukkend erkennen, op de oude staats dienaren neerkomen Het jaargeld van een gepensionneerde, hij zij officier of ambtenaar, is geen aalmoes; het is eene eerlijk verdiende en wettig verkregen bezol diging. De staat dient zijne maatregelen zoo te nemen, dat de rechthebbenden op tijd betaald worden; er bestaat niet de minste reden, waarom deze bezoldiging door den schuldenaar niet op denzelfden tijd zou uitgekeerd worden als het activiteitstraktement. Spectateuk Militaire. Hoewel er in Indië veel geklaagd wordt, zoo moet men toch billijk blijven en erkenneD, dat er ook verscheidene zaken worden gevondeD, die beter dan in Europa zijn geregeld. Zoo bijv. de uitbetaling van pensioenen en gagementen die hier in de Koloniën maandelijks geschiedt en de oud-gedienden voor heel wat ellende bewaart. Indië heeft een ontzaglijk aantal gepensionneerden en gega- geerden van allerlei kleur en landaard, dus de bezwaren aan de maande- lijksche uitbetaling verbonden, zullen niet gering zijn, maar daarnaar wordt niet gevraagd, waar zulke groote belangen van gewezen landsdie naren in het spel zijn. In dat opzicht geven we niet alleen een beschamend voorbeeld aan Frankrijk maar helaas, ook aan het moederland. Terwijl hier in de kolonie de gepensionneerde of gegageerde elke maand bij den Algemeenen Ontvanger de penningen kan gaan halen, die in zijn levensonderhoud moeten voorzien, is de oud-gediende in Ne derland gehouden zich daartoe om de drie maanden aan te melden en maakt hij dus kennis met al de misère, die in bovenstaand stukje zoo welsprekend geschetst wordt. Moge daarom de Nederlandsche volksvertegenwoordiging en de edelmoe dige poging van den admiraal Vallon een spoorslag vinden, om ten be hoeve van de Nederlandsche en in het moederland vertoevende Ned. In dische landsdienaren eene gelijke beweging op touw te zetten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 478