464 Marschoefeningen. Als men twee dagen achtereen 7 of 8 uren marcheert, zal een nog niet getraineerde troep een werkelijk drukkend gevoel van geheele af matting en uitputting ondervinden. Een onervaren chef zal zich zeker daardoor laten overhalen, terstond een rustdag te houden. Gelukkig echter, dat een ieder, die zich zeiven en vooral een troep heeft nagegaan, zal moeten toegeven, dat met den tweeden marschdag eenigszins een crisis in het marcheeren doorstaan is. De tweede marschdag moet daarom bijzonder goed overlegd en niet te groot zijn. De derde marschdag brengt alles weer in evenwicht en de zelfde menschen, die in den avond van den tweeden dag meenden, het niet meer te zullen uithouden, marcheerden den derden dag zoo gemakke lijk, alsof hun de ransel nooit gehinderd had. Het kader moet toezien, dat de manschappen voor den afmarsch ont beten en goed gedronken hebben. Zij, die kort te voren uit het hospitaal ontslagen zijn, moeten den ransel niet geheel gepakt meevoeren. Een van de voornaamste oorzaken van de vele achterblijvers bij ge forceerde marschen ligt in het verbod van het meermalen waterdrinken gedurende den marsch; het is nauwelijks te gelooven, dat hieromtrent tegenwoordig nog verschillende meeningen bestaan. Tijdmaat en lengte van den pas moeten afhankelijk zijn van den toe stand van den weg, van het wêer en van de mate van vermoeidheid van den troep. Salvovuur. Wanneer de schooljongens niet geoefend worden in exerceeren en schie ten, de geoefendheid van de mannen bij gebrek aan schietterreinen niet kan worden onderhouden, de vuurdiscipline van den verlofganger niet door dikwerf feldmasziges schieszen opnieuw wordt ingeprent, moet het gronddenkbeeld, den enkelen man in het schieten zoo mogelijk te volmaken, een gevoeligen slag ondervinden. Hierdoor treedt nog meer de gebiedende noodzakelijkheid op den voorgrond, een afdoend middel te hebben, om zich ieder oogenblik het behoud van een stramme vuurdiscipline te kunnen verzekeren. En dit eene middel is slechts het schieten op commando. Zoolang er mensehen met zenuwen zijn, en deze menschen aan de werking dier zenuwen zijn blootgesteld, zullen we na tientallen van jaren dezelfde psychologische ondervindingen opdoen als tegenwoordig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 479